Sejm o prawie łowieckim

Sejm w 2 czytaniu rozpatrzył dziś propozycję Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą nowelizacji ustawy Prawo Łowieckie. W przyszłym tygodniu projektem zajmą się: Komisja Rolnictwa i Komisja Ochrony Środowiska.

Szkody wyceniane przez obiektywnych i niezależnych ekspertów zatrudnionych przez wojewodów, a nie – jak do tej pory – przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich, do tego utworzenie Funduszu Odszkodowawczego – to główne założenia, zaproponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość, nowelizacji ustawy Prawo Łowieckie. Przygotowywana regulacja – jak mówią pomysłodawcy – ma sprawić, że odszkodowania za szkody wywołane przez dzikie zwierzęta będą w pełni rekompensować straty ponoszone przez rolników. Gwarantować to ma właśnie fundusz zasilany składkami płaconymi przez Koła Łowieckie. Projektem zajął się dziś Sejm. Podczas posiedzenia posłowie zgłosili do nowelizacji kilka zmian.

Składka nie będzie naliczana od wielkości obszaru koła, ale będzie stanowić ryczałt od ilości uzyskanych zwierząt według planu.

Robert Telus, z-ca przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł PiS

– Najważniejsza poprawka dotyczyła składki z kół łowieckich – mówi Robert Telus, z-ca przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poseł PiS. – Składka nie będzie naliczana od wielkości obszaru koła, ale będzie stanowić ryczałt od ilości uzyskanych zwierząt wg planu. Ta poprawka jest sprawiedliwa, bo biedniejsze koła będą płacić mniej, a bogatsze więcej.

W związku ze zgłoszeniem kolejnych poprawek, Sejm skierował projekt ponownie do komisji. Po ich rozpatrzeniu, ustawa trafi do Senatu. Proponowana przez PiS nowelizacja to jeden z 3 projektów – dotyczących odszkodowań za szkody – rozpatrywanych właśnie przez Sejm.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *