Siew zbóż. Pogoda nie wszędzie dopisała. Zobacz wideo!

Siew zbóż w wielu regionach opóźniła niesprzyjająca pogoda. Sprawdzamy jak przebiegały prace i jakie są aktualne ceny zbóż! Zapraszamy na nagranie wideo!

Siew zbóż w gospodarstwie pani Aleksandry Habiery-Węcławek już się zakończył. Jednak zaraz po tym jak zostało wysiane pszenżyto nadszedł deszcz nawalny i część nasion spłynęła.

Widać efekty tego deszczu nawalnego. Jest ziemia ubita. No zobaczymy jak to dalej będzie, ma jeszcze czas pszenżyto do kiełkowania – mówi rolniczka. – Natomiast w zeszłym roku pszenżyto ogólnie wzeszło bardzo dobrze. Więc myślę, że te warunki były trochę bardziej stabilne niż w tym roku. Jednak stabilność w opadach, równe rozłożenie ich w ciągu roku ma duży wpływ na plonowanie późniejsze – podkreśla.

Reklama

Opóźniony siew zbóż

Kapryśna aura opóźniła siewy zbóż w gospodarstwie pana Kamila Kawy z Podkarpacia.

Najpierw były bardzo sprzyjające warunki. Jednak potem nastąpiło załamanie pogody, wystąpiły ulewne deszcze, które spowodowały przesunięcie siewów o około tydzień czasu – opowiada rolnik. – W tamtym roku nie było tak dużych opadów deszczu. Siewy odbyły się więc w optymalnym do tego terminie. Ale wschody były bardzo ograniczone – zaznacza.

Tendencja wzrostowa

siew zbóż

W wielu regionach siew zbóż opóźniła kapryśna pogoda.

fot. AgroFakt

Sprawdźmy, na jakim poziomie utrzymują się aktualne ceny zbóż. Na rynku widoczne są wzrosty, ta tendencja może utrzymać się do I kwartału przyszłego roku.

Na rynkach światowych eksporterzy jeszcze robili duże zakupy. Jak oni mówiąc kolokwialnie już się obkupią to popyt w skali świata zmaleje. W dodatku zamieszanie związane z pandemią koronawirusa może przełożyć się na spowolnienie gospodarcze i się przekłada zresztą. To może w dalszej perspektywie skutkować więc spadkiem popytu na zboża – prognozuje Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny zbóż – przeczytaj więcej na ten temat!

Jakie ceny zbóż?

Z danych MRiRW wynika, że ceny pszenicy konsumpcyjnej i paszowej utrzymują się obecnie na poziomie około 760 złotych/tonę. Natomiast pszenżyto jest oferowane za około 620 złotych/tonę.

Więcej informacji w materiale wideo „Siew zbóż. Pogoda nie wszędzie dopisała”. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *