Południe: burze utrudniają żniwa

Download PDF

Niestety, po słonecznej pogodzie już ani śladu. Na południowym-wschodzie kraju burze i intensywne opady znacznie utrudniają rolnikom żniwa. Niekorzystna aura nie pozwala na przeprowadzenie żniw, a co gorsza wpływa również na obniżenie jakości ziarna.

To na razie koniec dobrej pogody, skarżą się rolnicy. Od soboty przez południowy-wschód Polski przeszło kilka frontów atmosferycznych, które przyniosły ze sobą burze i intensywne deszcze.

Jak na razie przerwałem żniwa. Jednak to nie chodzi, tylko o to, że musimy poczekać i nie możemy dokończyć zbiorów. Zbyt duże opady to dla nas problem, bo powodują wyleganie zbóż i obniżają jakość ziarna – podkreśla Marek Mikołajczyk, rolnik z woj. lubelskiego.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim dopiero od czwartku pogoda się poprawi.

Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Wystarczy, że będzie padało przez kilka dnia i wilgotność ziarna wzrasta. W takiej sytuacji zboże zaczyna przygotowywać się do kiełkowania. Może się tak zdarzyć, że takie ziarno będzie musiało zostać sprzedane jako paszowe. A to dla nas jak wiadomo oznacza gorszą cenę i niższy zarobek – dodaje.

Niekorzystna pogoda przerwała w wielu miejscach żniwa. W punktach skupu nie ma dużego ruchu, a ceny utrzymują się na poziomie z ubiegłego tygodnia. Rolnicy sprzedający pszenicę konsumpcyjną mogą liczyć na 580–600 zł/t. Cena pszenicy paszowej wynosi 500–540 zł/t. Notowania żyta plasują się na poziomie 460–480zł/t, pszenżyta 440–500 zł/t, a jęczmienia 440–480 zł/t.

Farmerzy czekający na poprawę pogody muszą uzbroić się w cierpliwość. Jak już informowaliśmy, zdaniem synoptyków deszcze i burze mogą pojawić się na południowym-wschodzie jeszcze przez kolejnych kilka dni.

W województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim dopiero od czwartku pogoda się poprawi. Do tego czasu mogą wystąpić tam przelotne opady i burze – prognozuje Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o