Zboża: czy deszcz przyszedł za późno?

W wielu miejscach miniony weekend zapisał się jako upalny, ale i deszczowy. Jak deszcz, który w niektórych miejscach zmieniał się w ulewę, wpłynął na kondycję zbóż?

W południowej Wielkopolsce myślę, że możemy być zadowoleni mówi Mirosław Nowicki, specjalista ds. zbóż Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Większość zbóż ozimych jest w kondycji dobrej i bardzo dobrej. Poza niektórymi zbożami jarymi, wysianymi na kiepskich stanowiskach, wszystkie zboża wyglądają dobrze.

Deszcze w miniony weekend przyszły jednak trochę za późno.

Ziarna będzie mniej niż w ubiegłym roku, ale dzięki deszczom sprzed kilku dni będzie ono grubsze, o większej masie.

Stanisław Zarzycki, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Na pewno dzięki deszczom ziarna będą dorodniejsze dodaje pan Mirosław. Ale w sobotę i niedzielę lokalnie w Wielkopolsce mieliśmy ulewne deszcze połączone z silnym wiatrem i w niektórych miejscach zboża się położyły.

Trudno jednak powiedzieć, czy będzie to miało wpływ na plonowanie.

Jeśli podczas żniw będzie sucho, to położenie się zboża nie będzie miało znaczenia dodaje specjalista. Jeśli będzie przekropnie, mogą być kłopoty. Ale nie ma się co martwić na zapas.

Podobnego zdania jest Stanisław Zarzycki, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Jeśli chodzi o zboża, to na naszym terenie deszcz spadł trochę zbyt późno mówi Stanisław Zarzycki. Choć kondycja zbóż w regionie zachodniopomorskim jest w miarę dobra, to w wielu miejscach zboża ozime już zaczęły się u nas zasuszać. Ziarna będzie mniej niż w ubiegłym roku, ale dzięki deszczom sprzed kilku dni będzie ono grubsze, o większej masie. Ten deszcz był bardzo potrzebny.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *