Skracanie zbóż – zrób to po nowemu [WIDEO]
Pszenice ozime tej wiosny charakteryzują się silnym rozkrzewieniem. Dlatego skracanie zbóż może być potrzebne już niebawem. Dowiedz się jak prawidłowo wyznaczyć termin zabiegu oraz jaki produkt zastosować!
Zeszłoroczna jesień była ciepła i długa oznacza to, że rośliny przez cały ten czas intensywnie się rozwijały. Część z pszenic sianych we wczesnym i optymalnym terminie zdążyły wejść w fazę krzewienia jeszcze przed spoczynkiem zimowym.
Więcej w materiale wideo:
Dodatkowo w wielu rejonach kraju wegetacja wiosenna wystartowała szybciej niż zazwyczaj. Już od połowy lutego jest obserwowany intensywny rozwój roślin.
Spis treści
Regulacja zbóż na czas
Start wegetacji wiosennej może być przyspieszony nawet o dwa tygodnie względem zeszłego roku. Rośliny, w wielu plantacjach są już silnie rozkrzewione oraz wytworzyły nawet po 6-8 rozkrzewień. Dlatego kolejnym etapem będzie zabieg regulacji zbóż. Aby prawidłowo wyznaczyć jego termin należy znaleźć i odseparować od reszty rozkrzewień pęd główny. Następnie przeciąć go wzdłuż źdźbła i sprawdzić odległość pomiędzy węzłem krzewienia, a charakterystycznym przebarwieniem, na końcu którego powinien być widoczny kłosek z różnicującymi się pięterkami. Jeśli pierwsze kolanko będzie oddalone ok. 1 cm od węzła krzewienia jest to idealny moment na pierwszą regulację wzrostu.
Skracanie zbóż z nową formulacją ME
Wiemy jak prawidłowo wyznaczyć termin zabiegu. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego regulatora wzrostu. Jednym z nich jest Moddus Flexi od firmy Syngenta. Jest to zupełna nowość, w portfolio firmy, którą na tle innych produktów wyróżnia formulacja ME. Dlaczego warto stosować Moddus Flexi w nowej formulacji? Po pierwsze jest on jeszcze bardziej bezpieczny dla zbóż, także w trudnych warunkach pogodowych i bardziej elastyczny w mieszaninach z innymi środkami ochrony roślin i nawozami.
Moddus Flexi skutecznie skraca i pogrubia źdźbła oraz zapewnia lepiej rozwinięty i silniejszy system korzeniowy. Dzięki temu, skutecznie zapobiega wyleganiu, tak jak jego poprzednik – dobrze znany Moddus 250 EC. Natomiast, nowa formulacja Moddus Flexi zapewnia doskonałą rozpuszczalność, co przekłada się na elastyczność stosowania różnych mieszanin i większe bezpieczeństwo dla roślin, nawet w niesprzyjających warunkach, które mogą wystąpić po zabiegu. Pamiętajcie wybierajcie oryginalne produkty, gdyż tylko takie stoją za skutecznością zabiegu i finalnie plonami zbóż. Zwłaszcza, że produkty Moddus mają być w tym sezonie dostępne w nowych, niższych cenach.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!