Skracanie zbóż okiem praktyka [WIDEO]

Nadszedł czas na skracanie zbóż ozimych. Nie zwlekaj z zabiegiem do ostatniej chwili, gdyż jego spóźnienie lub brak może przyczynić się wylegania zbóż. Sprawdź jaki sposób mają praktycy!

Specjalnie dla was odwiedziliśmy RPPH Łojowice, w powiecie strzelińskim, w województwie dolnośląskim, gdzie na temat zabiegu regulacji wzrostu rozmawialiśmy z zarządcą gospodarstwa Panem Mariuszem Tomasiem. Dowiedz się jaki jest sprawdzony i skuteczny sposób na skracanie zbóż!

Więcej w materiale wideo:

Pszenice dobrze przezimowały

Pan Mariusz od ponad 13 lat zajmuje się uprawą w RPPH Łojowice. Głównymi roślinami uprawnymi są pszenica ozima, jęczmień jary oraz rzepak ozimy. Sporą część areału stanowią również buraki cukrowe, ziemniaki oraz żyto nasienne. Jak mówił pan Mariusz – Po moich obserwacjach rośliny w naszym gospodarstwie wyglądają nieźle, jak na takie warunki, które panowały na jesieni. Pszenice, które zostały posiane później, głownie po burakach i ziemniakach są mniej dokrzewione. Aspektem, który na to wpłynął był brak wody. Pomimo braku wody pszenice siane we wczesnym terminie za tydzień lub dwa będą wymagały zabiegu skracania.

Skracanie zbóż – kiedy i czym

skracanie zbóż

fot. Daniel Biernat

Skracanie zbóż w najbliższych dniach będzie niezbędnym zabiegiem

– Planowanie skracania pszenic zależy od tego, w jakiej fazie znajduje się pszenica. W tym momencie potrzebuje ona jeszcze tygodnia lub półtorej – mówił nasz rozmówca. – Faza BBCH 31 to jest najlepszy moment na regulację zbóż, kiedy kolanko znajduje się na wysokości 1 cm nad węzłem krzewienia – dodał. Pan Mariusz od lat, w uprawie zbóż do regulacji wzrostu stosuje produkty BASF.

– Oczywiście mówię tutaj o Medaxie, kiedyś był Medax, Canopy, w tej chwili jest Medax® Max, który ma dwie substancje aktywne, których dużym plusem substancji jest to, że mamy duży wachlarz pogodowy. Można go stosować w niskich temperaturach i przy braku nasłonecznienia, co przy tak dużym gospodarstwie jest ogromną zaletą – mówił. Do zabiegu Medax® Max przekonuje mnie to jak rośliny po nim wyglądają na polu, nie zamierzam go zmieniać. Dla mnie jest to środek na ten moment numer jeden na rynku – zakończył Pan Mariusz.

 

 

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Zaprawy do rzepaku – będą i w tym roku!

Zaprawy neonikotynoidowe będą i w tym roku! Minister rolnictwa po raz kolejny podpisał czasowe zezwolenie!

23 maja 2019

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund. Najlepsze studia rolnicze

Sprawdź, która uczelnia rolnicza jest najlepsza w Polsce i dowiedz się, jak oszczędzić paliwo przy uprawie gleby.

Zwalczanie chowacza podobnika w rzepaku

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez szkodniki. Jednym z nich jest chowacz podobnik. Dowiedz się, jak go zwalczać.

28 kwietnia 2019