Ślimaki w zbożach rozpanoszyły się na szeroką skalę

Wysoka wilgotność i chłody to warunki, które nie sprzyjają populacjom wielu szkodników. Na zbożach ozimych na razie nie obserwuje się mszyc, skrzypionek, czy pryszczarków. Zgodnie jednak z powiedzeniem, że „przyroda nie lubi próżni” – toteż w obecnych warunkach ślimaki w zbożach rozpanoszyły się na szeroką skalę.

Utrzymująca się niska temperatura wpływa niekorzystnie na wzrost i rozwój roślin. Wegetacja jest znacznie opóźniona, a rośliny, szczególnie ozime, bardzo osłabione takimi warunkami, wydelikacone, niewyrównane.

slimaki-w-zbozach-2021

Ślimaki w zbożach już w akcji!

fot. agrofakt.pl

Dodatkowo częste zachmurzenia, generalnie niedobór światła odbija się niekorzystnie na fotosyntezie. Zaburzenie tego procesu pogłębiają jeszcze znaczne ubytki blaszek liściowych, czego dokonują bardzo liczne obecnie ślimaki, zarówno z muszlą, jak i nagie. Ślimaki w zbożach rozpanoszyły się na szeroką skalę. Pogoda sprzyja ich aktywności. Gdyby było wilgotno, ale słonecznie ograniczałyby się do wychodzenia z gleby lub innych kryjówek na żer wyłącznie wieczorami i nocą, tymczasem są obecne w uprawach całą dobę.

Objawy żerowania

Ślimaki w zbożach pobierają pokarm zeskrobując tkanki roślinne. Podczas żerowania na liściach roślin zbożowych przemieszczają się najczęściej wzdłuż wiązek przewodzących – w efekcie czego powstają otwory lub długie ubytki na krawędziach liścia.

Ponadto, sprawcę zdradza śluzowata wydzielina widoczna w obrębie żerowania oraz wyznaczająca drogę przemieszczania się szkodnika. Gdy wilgotność otoczenia się zmniejsza, wydzielina ta zasycha, ale mimo wszystko można ją dostrzec w postaci wykruszającej się błonkowatej warstewki. Objawy żerowania ślimaków są bardzo charakterystyczne i trudno je pomylić.

Ślimaki w zbożach. Jak zminimalizować straty?

slimaki w zbożach

Ślimaki w zbożach powodują duże straty.

fot. agrofakt.pl

Zmniejszenie powierzchni asymilacyjnej ma duży wpływ na produktywność roślin. Brak optymalnej ilości związków wytworzonych podczas fotosyntezy odbija się hamująco na wzroście zboża, liczbie silnych rozkrzewień – generalnie na plonowaniu. Poprzez poszarpane tkanki zwiększa się bowiem transpiracja i ubytki wody z rośliny. Ponadto, zmiażdżone komórki to doskonała pożywka dla wszelkiego rodzaju patogenów wtórnych.

Ślimaki w zbożach powodują więc duże straty. Nieograniczone żadnym działaniem z zewnątrz błyskawicznie powiększają swoje populacje, stając się ogromnym zagrożeniem na cały sezon. Dlatego tak ważne jest ich zwalczanie już wiosną. Do ochrony pszenicy ozimej przed tymi mięczakami zarejestrowanych jest wiele środków (kilkanaście w rejestrze) zawierających metaldehyd lub fosforan żelaza. Ochrona jest uzasadniona do końca krzewienia zbóż. Środki ślimakobójcze należy rozsypać na powierzchni gleby lub za pomocą aplikatora do nawozów granulowanych wprowadzać doglebowo. Ślimaki nagie mogą bowiem bardzo intensywnie żerować także na korzeniach nie wychodząc wcale na powierzchnię.

Przeczytaj również:

Ceny środków ochrony roślin w poszczególnych województwach – sprawdź!

Jakie są ceny nawozów dostępnych na krajowym rynku? Przeczytaj!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 11

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *