Soja jest w modzie. Zadbaj o nią!
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/650090-soja-2016-06-19-kwitnie/

Soja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych roślin strączkowych uprawianych w Polsce. Co więcej, jej popularność ciągle rośnie. Dlaczego warto uprawiać rośliny strączkowe i jak to robić? Odpowiedź na te i wiele innych pytań w 26 odcinku „Poradnika aF”. Prof. Marcin Kozak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprasza. Zobacz koniecznie!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się na poletkach doświadczalnych z soją, ze mną jest dzisiaj prof. Marcin Kozak. Witam serdecznie.

prof. dr hab. Marcin Kozak: Witam serdecznie Panią, witam serdecznie Państwa.

Jak kształtują się uprawy roślin strączkowych w Polsce?

Zainteresowanie roślinami strączkowymi w Polsce wzrasta, areał też, jeżeli chodzi o przyrost hektarów, jest zauważalny, szacuje się go na poziomie ok. 380 tys. ha, jeżeli chodzi o poprzedni rok, i można powiedzieć, że sukcesywnie rolnicy polscy do strączkowych powracają, również do soi.

A czy klimat ma wpływ na uprawę?

Tak, jak najbardziej. Doskonałym tego przykładem jest właśnie zwiększone zainteresowanie uprawą w warunkach Polski soi na nasiona, szczególnie w pasie południowym Polski zarówno od strony wschodniej ściany, jak i aż po woj. opolskie, dolnośląskie. Widać, że soja bardzo intensywnie, jeżeli chodzi o areał, wzrasta, szacuje się, że w 2015 r. soi w Polsce było ponad 20 tys. ha.

Czy soja może nam sprawić jakiś kłopot w uprawie?

Ma swoje zalety i ma swoje wady. Na dzień dzisiejszy ogromną zaletą soi jest to, że jej rośliny są zdrowe. Po prostu nie ma patogenów, jeżeli chodzi o ten gatunek, który bardzo silnie by porażał, jak np. antraknoza w przypadku łubinu. Soja jest na dzień dzisiejszy rośliną zdrową. Nie ma również szkodników, które tak silnie by atakowały soję, jak np. mszyce na grochu, strąkowce na grochu czy na bobiku. Ta soja jest wolna od szkodników, więc jest to ogromna zaleta.

Ale też są minusy, o których musimy pamiętać, jest to chociażby tendencja do niskiego zawiązywania strąków, a w związku z tym pole już przy siewie musi być bardzo wyrównane, żeby teraz, kiedy będziemy się zbliżać do zbioru, można było kombajn dosłownie leciutko prowadzić nad powierzchnią gleby, aby nie przystrzykiwać tych dolnych strąków, aby ich nie tracić. I trzeba pamiętać, że soja, jak inne strączkowe, pięknie za pomocą bakterii symbiotycznych wiąże wolny azot z powietrza w resztkach pożniwnych, pozostaje to potem dla rośliny następczej. A teraz mamy kwitnienie, zawiązywanie strąków, czyli ta fabryka azotu od strony systemu korzeniowego fantastycznie pracuje.

A jaka jest przyszłość programu roślin wysokobiałkowych w Polsce w roku 2017?

Projekt rządowy idzie w tym kierunku, aby się koncentrować na 6 wiodących gatunkach roślin strączkowych uprawianych na nasiona. To jest:

  1. łubin żółty,
  2. łubin wąskolistny,
  3. łubin biały,
  4. groch siewny,
  5. bobik
  6. i właśnie wspomniana przez nas soja, której areał wzrasta.

Więc sądzę, że te dopłaty w 2017 r. najprawdopodobniej będą celowe, skoncentrowane na te 6 gatunków.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek „Poradnika agroFakt”.

Do zobaczenia na polach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

 

Nie przegap:

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Z forum

Powiązany temat:

czy ktoś w polsce uprawial już soję
pstaszek
Dzisiaj zrobiłem zdjęcia soi po oprysku Selectem super 120 ec na jednoliścienne minął już więcej niż 1 tydzień i po oprysku na soi nie widać żadnych objawów fitotoksyczności a ja...
zobacz więcej »
aezakmi666
Jest sens jeszcze sypać azot ? Z racji suszy nie sypałem go wcale . Mam kawałek na który rozlałem przedsiewnie rsm na 2 przejazdy i soja jak odcięta rośnie a akurat wczoraj popad...
zobacz więcej »
Radek88
Na tej działce co dalem zdjęcia nie robiłem od jednoliściennych.Aczkolwiek teraz wyskoczyło trochę, kurde ten rok jest dziwny.
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Nowe środki ochrony roślin na nowy sezon i nie tylko!

Bayer zaskakuje nowościami zbożowymi i nie tylko. Sprawdź, co nowego pojawi się w portfolio firmy!

8 czerwca 2019

Zielone Pola 2018 Osadkowski SA – ruszyły!

Cykl spotkań organizowanych przez Osadkowski SA rozpoczęty. Sprawdź jak było w Jakubowicach!

17 czerwca 2019

Agroklimat w Polsce: jak wpływa na rolnictwo?

Agroklimat w ujęciu podręcznikowym jest opisem stanów pogodowych na określonym obszarze, który wpływa na rozwój roślin.

19 maja 2019