Zdaniem praktyków: Stan pszenicy ozimej

Na polach prace idą pełną parą. Choć słabe warunki pogodowe panujące zimą sprawiły, że wielu rolników z niepokojem przygotowuje się do kolejnego sezonu. Już wiadomo, że zasiewów jest mniej niż w ubiegłym roku. Czy to wszystko odbije się na wielkości plonów? Tym razem sprawdzamy jak gospodarze oceniają stan pszenicy ozimej i jak radzą sobie z koniecznymi zabiegami.

W ocenie Krajowej Federacji Producentów Zbóż zbliżający się sezon nie będzie należał do najgorszych. Jak ocenia KFPZ „północ kraju ma najsłabsze warunki jeśli chodzi o stan upraw”.

Stan pszenicy ozimej na polach zróżnicowany

pszenica ozima

Stan pszenicy ozimej na polach w całym kraju jest zróżnicowany. W najgorszej kondycji są uprawy położone na północy kraju. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: michu20)

Na Pomorzu pszenicę posiano w tym roku bardzo późno. Niesprzyjające warunki sprawiły, że „wypadła” nawet z wielu upraw.

Pszenica ozima na plantacjach wygląda przeciętnie, słabiej niż w ubiegłym roku. Kilka małych gospodarstw zrezygnowało więc z pszenicy, ale są to sporadyczne przesiewy. Ciężko jest na razie stwierdzić, czy odbije się to na przyszłych plonach – informuje pani Urszula Kowalczyk z Pomorza.

Najlepiej na południu kraju

Pszenica ozima w najlepszej kondycji jest na Śląsku i Opolszczyźnie. W niezłym stanie są również plantacje położone na Lubelszczyźnie.

stan pszenicy ozimej

Wiele plantacji pszenicy ozimej położonych na północy kraju jest w gorszej kondycji niż rok temu.

Wszędzie tam, gdzie pszenica została zasiana w terminie plantacje wyglądają korzystnie. Ale tam, gdzie terminy się przesunęły nie jest już tak dobrze. Bardzo ładnie prezentują się natomiast plantacje jęczmienia ozimego, który w naszym regionie przezimował dobrze – ocenia pan Jan Mazur z woj. lubelskiego.

Na polach praca wre!

Sprawdzamy, jakie zabiegi wykonują obecnie gospodarze na polach. – Pszenica ozima jest teraz w naszym regionie w fazie pierwszego kolanka. To najlepszy moment na wykonanie zabiegu regulatorem wzrostu. Ma on właśnie teraz najsilniejsze działanie skracające w całym cyklu rozwojowym zbóż. Należy również wykonać oprysk fungicydowy, który ma na celu zwalczenie chorób podstawy źdźbła. To bardzo ważny zabieg dla dalszego prawidłowego rozwoju roślin. Na tym nie warto oszczędzać – doradza pani Urszula Kowalczyk z Pomorza.

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

O polskim rolnictwie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich [Aktualności]

Delegacja polskiego sektora agro z sukcesem promuje się na Bliskim Wschodzie!

18 lutego 2019

Dawka startowa azotu dla zbóż [WIDEO]

Pierwszy marca tuż tuż, więc będzie można wjechać, w pole z azotem. Sprawdź ile, kiedy oraz jaką formę azotu podać zbożom!

22 lutego 2019