Stawki VAT w górę od 2023 r. – będą podwyżki cen paliw, prądu i gazu

Obniżone stawki VAT na wybrane produkty przestaną obowiązywać w 2023 r. Wprowadzone przez rząd na początku bieżącego roku niższe stawki VAT muszą powrócić do poprzedniego poziomu. Co spowodowane jest decyzją Komisji Europejskiej wydaną na początku listopada. Wyższe stawki VAT wpłyną oczywiście na ceny paliwa, gazu, nawozów, czy energii elektrycznej. 

Stawki podatku VAT od 2023 r. powrócą do poziomu jaki obowiązywały jeszcze zanim rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną. Powodem podwyższenia stawek VAT jest decyzja Komisji Europejskiej. Podano w niej, że stosowanie obniżonych stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim. Jedyne odstępstwo które udało się uzyskać od tej decyzji to możliwość utrzymanie zerowanego VAT-u na żywność. W pozostałych przypadkach powrót wyższych stawek VAT może oznaczać jedno – kolejne podwyżki cen.

Stawki VAT w 2023 r.

Od 2023 r. powrócą wyższe stawki VAT z powodu wydanej decyzji przez Komisję Europejską, która jak podaje Polskie Radio 24 zakwestionowała wprowadzenie obniżonych stawek VAT. Jak również wyraziła sprzeciw wobec niektórych działań związanych z tarczą antyinflacyjną.

Będziemy musieli przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów; możemy za to utrzymać zerowy VAT na żywność – poinformował minister Jacek Sasin.

Stawki VAT od 2023 r. wzrosną z 0 proc. do 23 proc. w przypadku gazu i nawozów. Natomiast w odniesieniu do prądu i ciepła stawka VAT wróci do poziomu 5 proc. Z kolei, do 8 proc. wzrośnie stawka VAT w przypadku paliwa.

Zerowy VAT tylko na żywność

Jak już wspomniał wicepremier Jacek Sasin Komisja Europejska wyraziła zgodę na to, aby wciąż obowiązywał zerowy VAT na żywność.

(…) To, że żywność będzie tańsza, to jest zasługa również naszego rządu, który taką odważną decyzję podjął, a potem wywalczył w Komisji Europejskiej zgodę na to – dodał wicepremier Jacek Sasin.

Wyższe stawki VAT 2023 – podwyżki cen prądu, gazu i paliw

Stawki VAT od 2023 r. będą wyższe, co niewątpliwie wpłynie na wyższe ceny prądu, gazu czy też paliw. Ekonomistom z banku Crédit Agricole póki co jest ciężko oszacować ile dokładnie wyniesie wzrost cen. Niemniej jednak, w opracowaniu MakroMapa – Tygodnik ekonomiczny analitycy z banku Crédit Agricole podkreślają, że nowe instrumenty nie skompensują w pełni efektów likwidacji Tarczy Antyinflacyjnej.

Natomiast ceny prądu, gazu, czy paliw w styczniu 2023 r. będą przedstawiać się następująco:

Tym samym zakładamy, że w styczniu 2023 r. ceny prądu i ciepła dla gospodarstw domowych wzrosną o kilkanaście procent m/m, a ceny paliw o mniej niż 10% (obniżki cen bazowych netto skompensują częściowo efekt przywrócenia wyższych stawek VAT). Z kolei ceny gazu zostaną naszym zdaniem zamrożone na obecnym poziomie (przywrócenie 23% stawki VAT zostanie skompensowane w pełni przez obniżkę ceny bazowej netto).

Czytaj również: Wzrost cen tuczników – to początek ożywienia i dalszych podwyżek?

Źródło: Polskie Radio 24; MakroMapa Crédit Agricole – Tygodnik ekonomiczny

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *