Wzrost cen tuczników – to początek ożywienia i dalszych podwyżek?

Po dłuższym okresie stagnacji na rynku trzody chlewnej odnotowano wyczekiwany wzrost cen tuczników. W krajach unijnych zwiększyła się ilość zamówień przedświątecznych na żywiec wieprzowy. Natomiast w Polsce od dwóch tygodni można zauważyć wyraźny ruch cen trzody chlewnej w górę. Czy jest więc szansa na to, że ceny tuczników jeszcze wzrosną?

Zarówno unijny, jak i krajowy rynek tuczników od dłuższego czasu oczekiwał na impulsy, dzięki którym nastąpi wzrost cen tuczników. Tak też się stało w ostatnich dniach, kiedy to pojawiło się ożywienie na niemieckiej giełdzie internetowej. Również na rynku krajowym można zauważyć zwiększone zainteresowanie branży surowcem którego podaż jest ograniczona, a także większą koncentrację na zamówieniach na okres przedświąteczny, jak i na nadchodzące święta. Co z kolei, przekłada się na ceny tuczników obowiązujące w skupach.

Wzrost cen tuczników i ożywienie na rynku unijnym

W ostatnich dniach na unijnym rynku tuczników odnotowano zwiększone zainteresowanie zamówieniami przedświątecznymi. Według KZP-PTCh ,,POLPIG” pojawiające się ożywienie na rynku tuczników świadczy o tym, że powróciła wiara handlowców w większą sprzedaż świń i innych produktów wieprzowych w najbliższych tygodniach.

Co prawda, nie jest to widoczne w przypadku cen tuczników w niektórych krajach, które nie odnotowały wzrostu tylko zaliczyły spadek. Ceny tuczników 2022 spadły w Hiszpanii (-2₵), a także we Francji (-5₵), natomiast w Niemczech na giełdzie VEZG cena utrzymała się na poziomie 1,90 €/kg.

Ile kosztuje świnia 2022?

Ożywienie na rynku tuczników na skutek którego nastąpił wzrost cen tuczników pojawiło się w Niemczech, ale na giełdzie internetowej, gdzie cena trzody chlewnej wzrosła do 1,97 €/kg (wbc).

Jest to wynik zagospodarowania nadwyżki podaży żywca wieprzowego oraz większego optymizmu wśród podmiotów skupujących – wyjaśnił KZP-PTCh ,,POLPIG”.

Wzrost cen tuczników w Polsce

Z kolei, na rynku krajowym z jednej strony ma miejsce postępujący proces likwidacji pogłowia świń. Z drugiej natomiast strony widoczny jest wzrost cen tuczników. Obserwowana poprawa sytuacji na rynku trzody chlewnej wiąże się z tym, że ubojnie coraz intensywniej zaczynają szukać żywca wieprzowego, którego podaż jest ograniczona.

Ponadto, branża coraz bardziej skupia się na zbliżającym się okresie przedświątecznym i przypadających na ten okres zamówieniach na żywiec wieprzowy w pierwszej połowie grudnia.

Biorąc pod uwagę podane czynniki aktualna cena tuczników podana przez KZP-PTCh ,,POLPIG” przedstawia się następująco:

W krajowych notowaniach niektóre ubojnie w 46 tygodniu za klasę E płaciły powyżej 9 zł/kg.

Czytaj również: Dotacje na przechowywanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych

Źródło: Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej ,,POLPIG”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *