Stosowanie pasz GMO – rolnicy nie chcą wprowadzać zakazu

Organizacje hodowców zwierząt apelują do szefa resortu rolnictwa o to, aby stosowanie pasz GMO było w Polsce możliwe. Zależy im na tym, ponieważ dzięki nowej ustawie konsumenci mogą wybrać albo żywność wyprodukowaną na bazie pasz transgenicznych, albo konwencjonalnych.

Stosowanie pasz GMO – zakaz niełatwy do wprowadzenia

Początkowo próby wprowadzenia zakazu stosowania pasz GMO rozpoczęto w 2006 r. Wprowadzono wtedy dwuletnie vacatio legis, dzięki któremu, hodowcy zwierząt mieli czas na przestawienie się na skarmianie zwierząt paszami nie modyfikowanymi genetycznie. Jak się później okazało nie było to takie proste, dlatego wprowadzenie zakazu oddalało się w czasie.

Apel hodowców zwierząt o wykreślenie zakazu stosowania pasz GMO

Obecny rząd planuje wprowadzić zakaz od 1 stycznia 2021 r., hodowcy jednak uważają, że zakaz należy całkowicie wykreślić z ustawy. Z racji tego, że powyższy termin zbliża się wielkimi krokami rolnicy skierowali apel do ministra rolnictwa. Uważają oni, że konsument sam może zadecydować jaką żywność chce spożywać.

Stosowanie pasz GMO już niedługo może być niemożliwe, dlatego w imieniu hodowców zwierząt głos zabrał Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych:

,, Konsument ma teraz prawo wyboru. Doszliśmy do wniosku, że to jest świetny moment, aby ten zakaz skreślić jako niepotrzebny i bezprzedmiotowy. Ustawa o dobrowolnym znakowania GMO rozwiązuje problem i porządkuje sytuację na rynku.”

Świadomy konsument który sam decyduje jaki produkt wybiera

Stosowanie pasz GMO może być zakazane, dlatego organizacje zwierząt skupiające się w FBZPR podkreślają, że świadomość konsumentów jest teraz bardzo wysoka. Należy przy tym podkreślić, że Polacy cenią sobie wolność wyboru. To z kolei przyczyni się do tego, że rynek będzie regulował się samoistnie.

Takie działania dobrze sprawdziły się w przypadku branży mleczarskiej, która wprowadziła standard „Wolne od GMO”. Jak później okazało się szybko rozpowszechnił się on na rynku, a na dodatek został pozytywnie przyjęty przez konsumentów.

Całą treść apelu organizacji hodowców zwierząt w sprawie pasz GMO można znaleźć na stronie FBZPR – Wykreślić zakaz stosowania pasz GMO.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *