Strategia od pola do stołu – rolnicy mogą zgłaszać uwagi!

MRiRW czeka na uwagi i spostrzeżenia rolników odnośnie założeń Strategii ,, Od pola do stołu”. W resorcie rolnictwa trwają obecnie prace nad projektem stanowiska Rządu. Strategia od pola do stołu dotyczy przede wszystkim rolników, dlatego warto wyrazić swoją opinię, aby mieć wpływ na przyszłość rolnictwa.
Spis treści
Strategia od pola do stołu – resort rolnictwa czeka na opinie rolników!
O strategii od pola do stołu mówi się w ostatnim czasie bardzo dużo. Ważne w tym przypadku są także założenia dotyczące Zielonego Ładu, o którym pisaliśmy w artykule Zielony Ład i budżet WPR – czyli co czeka rolników już niedługo?
Strategia od pola do stołu – to temat, który wymaga dalszych dyskusji, dlatego MRiRW zaprasza do zgłaszania uwag. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać na adres e-mail: f2f@minrol.gov.pl, w terminie do 23 czerwca 2020 r.
Strategia wyrządzi więcej szkód niż pożytku?
Swoje stanowisko w tej sprawie zdążył już przedstawić przewodniczący grupy roboczej Copa – Cogeca „Zboża”. Zauważył on, że rolnicy dobrze poradzili sobie ze skutkami COVID-19, dlatego tym bardziej nie zasługują na dodatkowe, administracyjne ograniczenie produkcji o 30% !
Komisja Europejska zaproponowała 4 cele, które sektor rolny musi zrealizować do 2030 roku.
Dotyczą one ograniczenia stosowania:
- środków ochrony roślin o 50%
- nawozów o 20%
Jakby tego było mało, producenci rolni są zmuszeni do przeznaczenia 25% użytków rolnych na produkcję ekologiczną. Ponadto, KE chce aby 10% użytków rolnych było wyłączonych z produkcji. Powyższe założenia mają spowodować, że UE stanie się niezależna pod względem żywnościowym.
Strategia od pola do stołu – producenci zbóż liczyli na innowacje w rolnictwie
Producenci zbóż są rozczarowani propozycjami przedstawionymi przez KE. Liczyli na to, że Komisja uwzględni aktualny i przyszły postęp dzięki badaniom naukowym, a także innowacjom. Będą one obejmować dziedziny takie jak: agronomia i cyfryzacja, czy genetyka.
Według przewodniczącego ograniczenie produkcji przyczyni się do jeszcze większego spadku dochodów w rolnictwie. W efekcie doprowadzi to do kolejnych bankructw i restrukturyzacji.
Strategia od pola do stołu to za duże słowo! – uważają producenci i apelują o pragmatyzm
Jak podkreśla na koniec przedstawciel Copa- Cogeca powyższe założenia nie można nazwać strategią, ponieważ nie ocenia ona wszystkich skutków na poszczególnych szczeblach.
Z tego powodu, producenci apelują do KE, aby stworzyła spójne narzędzia i środki. Dokładnie takie, które pozwolą rolnikom kształtować przyszły obraz europejskiego rolnictwa.
Całą treść powyższego stanowiska na temat Strategii od pola do stołu można przeczytać na stronie KRIR w artykule Nie można tego określać mianem strategii…

Szanowni Państwo nie chcę być uszczypliwy, ale stwierdzam; rolników traktuje się „jak piąte koło” u wozu. PiS chcąc przechwycić/przejąć elektorat wyborczy dużo mówił; „o wsi, dla wsi/rolnictwa” ALE większość środków do produkcji rolnej jest obłożona podatkiem Vat 23% – to blisko 1/4 ceny produktu -CZY TO! normalne? Uważam, że nie!
„2” Przeprowadzenie scaleń gruntów kiedyś był łatwiejsze – obecnie trudniejsze- a scalenia To! regulacja zagadnień prawnych -prawie nie realizowana! i…… możliwość uregulowań prawnych: nie załatwiona. W moim rejonie kilkanaście posiadłości; stan nieuregulowany OD! kilku pokoleń – Rolnicy uprawiają działki o niskiej bonitacji A…… nieuregulowane stany posiadania powodują; zakrzaczanie działek o wyższej bonitacji
– dlaczego spadkobiercom nie zależy na uprawie ziemi – uregulowań prawnych brak, Scaleń się nie realizuje i….. jest jak jest (jw.) nieuprawiane działki zarastaja zakrzaczają nie uprawiane a rolnicy uprawiają słabsze bonitacynie kawałki – o lepszej bonitacji „krzaczeja”