Sytuacja na rynku nawozów uspokoi się? Apel Grupy Azoty

Trudna sytuacja na rynku nawozów skłoniła Grupę Azoty do wystosowania apelu do autoryzowanych dystrybutorów o wsparcie rolników. Spółka nawołuje do współpracy z grupami producenckimi, spółdzielniami, a także grupami rolników. Wszystko po to, aby zapewnić oczekiwaną dostępność nawozów na krajowym rynku. Czy oznacza to, że wywóz nawozów za granicę będzie ograniczony i w pierwszej kolejności zabezpieczone zostaną potrzeby zakupowe polskich rolników?  

Grupa Azoty wezwała dystrybutorów do przeanalizowania strumienia dalszej sprzedaży nawozów. W efekcie podjętych działań niektórzy autoryzowani dystrybutorzy nawozów Grupy Azoty opublikowali na swoich stronach aktualne cenniki i pozostają do dyspozycji rolników pod wskazanymi numerami telefonów. Czy to spowoduje, że sytuacja na rynku nawozów uspokoi się?

Przeczytaj również: Rolnicy, będzie lepiej! Minister Puda przekonuje, że idą lepsze czasy

sytuacja na rynku nawozów

Sytuacja na rynku nawozów nadal pozostaje trudna

fot. Tomasz Kuźdub / agrofakt.pl

Grupa Azoty chce zabezpieczyć popyt na rynku krajowym

Grupa Azoty tłumaczy, że wolumeny, które są dostarczane na rynki zagraniczne, wynikają z zawartych wcześniej kontraktów. Ich niezrealizowanie wiązałoby się z dużymi karami finansowymi. Spółka informuje, że trudna sytuacja na rynku nawozów skłoniła ją do ograniczenia dostaw na rynki zagraniczne. Produkty mają zostać przekierowane na rynek krajowy.

Polski gigant przemysłu chemicznego podkreśla również w komunikacie, że po sprzedaży wyprodukowanego nawozu, nie ma już kontroli nad jego odsprzedażą:

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych przedstawiane są nawozy, przygotowane w centrach logistycznych do transportu za granicę. Produkty te są własnością innych firm, które sprzedają nawozy za granicę, uzyskując wyższe marże niż na rynku polskim. Część producentów europejskich zatrzymała lub ograniczyła produkcję.


Przeczytaj również: Rosnące koszty wpędzają sektor rolno-spożywczy w długi! Dowiedz się!


Trudna sytuacja na rynku nawozów – ceny nawozów poszybowały

Grupa Azoty podkreśla, że jest jedną z nielicznych firm w Europie, która pomimo wysokich cen gazu, nie wstrzymała i nie ograniczyła produkcji. Od kilku miesięcy można zauważyć wzrost cen gazu dla odbiorów przemysłowych, a także dla klientów indywidualnych.

Spółka przekonuje, że podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby zabezpieczyć popyt na nawozy na rynku krajowym. Zapewnia również, że polski rynek jest dla niej najważniejszy.

Przeczytaj również: Aktualne ceny nawozów – jaka sytuacja na rynku?

Źródło: Grupa Azoty

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 61

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Alojz pisze:

    Po tej cenie to se je zjedzcie.

  2. Avatar Wac pisze:

    Realizacja dostaw nawozów dla zagranicy wg wcześniej zawartych umów,odbywa się pewnie po starych cenach,niższych niż obecne.Tylko polski rolnik musi pokryć spekulacyjne wzrosty cen gazu ?

  3. Avatar Grzegorz pisze:

    Sytuacja na rynku nawozów napewno się uspokoi bo 300 procent poszły ceny w górę i napewno dalej nie zdrożeją ale. I nie obniżą, czyli wcześniejszych cen napewno nie bedzie, to o czym tu pocieszają.