Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – czy obejmują ASF?

Download PDF

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w Polsce pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń – choroby znanej też pod nazwą ASF. Chore trzody będą likwidowane. Czy w tym przypadku obowiązują jakiekolwiek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich?

Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich nie obejmują ASF

Teren, na którym pojawia się ASF, jest włączany do jednego z trzech obszarów, zależnie od intensywności choroby.
(Źródło: Agrofoto.pl;
użytkownik: TYM_503).

Na początku lipca pisaliśmy o ponad 40 ogniskach ASF, a teraz donosi się już o 65 miejscach, w których pojawiła się choroba (42. w tym roku).  Ostatnie ognisko pojawiło się w gminie Podedwórze w województwie lubelskim, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń. Dwa przypadki pomoru zdarzyły się też w dużych gospodarstwach, gdzie liczba trzody chlewnej przekraczała 1000 sztuk.

Działania podejmowane w celu likwidacji ASF

W gospodarstwach, w których pojawia się choroba, konieczne jest wdrażanie procedury likwidacji choroby. Wiąże się to ze sporymi stratami dla rolników. Świnie trzeba zlikwidować, budynki i otoczenie wyczyścić oraz zdezynfekować. Ponadto wyznaczany jest obszar zagrożony wystąpieniem ASF.

Zasięg ASF jest podzielony na trzy strefy:

  • obszar zagrożenia (strefa niebieska)
  • obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona)
  • obszar ochronny (strefa żółta)

Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od ryzyka ASF?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rolnikom ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, ale w ich ramach raczej nie można zabezpieczyć się przed pomorem świń. W takim razie, co daje nam ubezpieczenie?

Obejmuje ona śmierć i ubój z konieczności, na skutek choroby zakaźnej oraz blokadę gospodarstwa, ale uwaga – dotyczy to tylko bydła i drobiu, nie trzody chlewnej!

Zwierzęta można ubezpieczyć w Concordii w ramach ubezpieczeń z dopłatami budżetu państwa – ale w zakresie szkód powstałych na skutek negatywnych warunków atmosferycznych (także, gdy te warunki doprowadziły do konieczności uboju). Istnieje też możliwość wykupienia polisy produkcji zwierzęcej od utraty zysku. Obejmuje ona śmierć i ubój z konieczności, na skutek choroby zakaźnej oraz blokadę gospodarstwa, ale uwaga – dotyczy to tylko bydła i drobiu, nie trzody chlewnej!

Ubezpieczenie od chorób – kiedy ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności?

Również Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” proponuje ubezpieczenia zwierząt gospodarskich w dwóch wariantach. Po pierwsze trzodę chlewną można ubezpieczyć od warunków atmosferycznych, po drugie dobrowolnie można wykupić ubezpieczenie od ryzyka padnięcia i uboju na skutek chorób. Za chorobę uważa się stan zagrażający życiu i zdrowiu, wymagający pomocy lekarskiej, a także powikłania związane z ciążą, porodem i zabiegami lekarskimi. Jednakże firma nie bierze odpowiedzialności za szkodę powstałą na skutek choroby zakaźnej, za które przyznano odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Mapa przedstawiająca trzy obszary będące pod specjalnym nadzorem ze względu na ASF – stan na 31.07.2017r (Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl).

Program bioasekuracji – pomoc ze strony państwa

Został wprowadzony w celu ochrony gospodarstw przed pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń i przewidziany jest na lata 2015-2018.

W celu przeciwdziałaniu efektom ASF Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczy środki z budżetu państwa.

Wszystkie poniższe dane pochodzą z broszury informacyjnej „ASF Afrykański Pomór Świń” udostępnionej przez Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

pakiet lipcowy
5
pakiet lipcowy nadzwyczajne srodki wspierania rynku wieprzowiny prow prow2 prow3

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych
mqrcin1991
Panowie pytanko takie czy mieszalnik pasz ze srutownikiem wlicza się do puli budowlanki wyposażenie budynków czy z maszyn?
zobacz więcej »
malorolny121
Czy panele fotowoltaiczne  można  zaliczyć  do budowlanki jak juz limit 200 tys wykorzystany  jest w 193 tys dotacji. Myślę o obszarze D
zobacz więcej »
szymonidas9
Dnia 5.05.2021 o 21:47, freetaxi napisał: Jeżeli nabór będzie rozpocznie się w czerwcu to tak.  A jeśli będzie trwać do powiedzmy 31 sierpnia to taka faktu...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o