Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich – czy obejmują ASF?
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, w Polsce pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń – choroby znanej też pod nazwą ASF. Chore trzody będą likwidowane. Czy w tym przypadku obowiązują jakiekolwiek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich?
Na początku lipca pisaliśmy o ponad 40 ogniskach ASF, a teraz donosi się już o 65 miejscach, w których pojawiła się choroba (42. w tym roku). Ostatnie ognisko pojawiło się w gminie Podedwórze w województwie lubelskim, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń. Dwa przypadki pomoru zdarzyły się też w dużych gospodarstwach, gdzie liczba trzody chlewnej przekraczała 1000 sztuk.
Spis treści
Działania podejmowane w celu likwidacji ASF
W gospodarstwach, w których pojawia się choroba, konieczne jest wdrażanie procedury likwidacji choroby. Wiąże się to ze sporymi stratami dla rolników. Świnie trzeba zlikwidować, budynki i otoczenie wyczyścić oraz zdezynfekować. Ponadto wyznaczany jest obszar zagrożony wystąpieniem ASF.
Zasięg ASF jest podzielony na trzy strefy:
- obszar zagrożenia (strefa niebieska)
- obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona)
- obszar ochronny (strefa żółta)
Ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od ryzyka ASF?
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rolnikom ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, ale w ich ramach raczej nie można zabezpieczyć się przed pomorem świń. W takim razie, co daje nam ubezpieczenie?
Obejmuje ona śmierć i ubój z konieczności, na skutek choroby zakaźnej oraz blokadę gospodarstwa, ale uwaga – dotyczy to tylko bydła i drobiu, nie trzody chlewnej!
Zwierzęta można ubezpieczyć w Concordii w ramach ubezpieczeń z dopłatami budżetu państwa – ale w zakresie szkód powstałych na skutek negatywnych warunków atmosferycznych (także, gdy te warunki doprowadziły do konieczności uboju). Istnieje też możliwość wykupienia polisy produkcji zwierzęcej od utraty zysku. Obejmuje ona śmierć i ubój z konieczności, na skutek choroby zakaźnej oraz blokadę gospodarstwa, ale uwaga – dotyczy to tylko bydła i drobiu, nie trzody chlewnej!
Ubezpieczenie od chorób – kiedy ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności?
Również Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” proponuje ubezpieczenia zwierząt gospodarskich w dwóch wariantach. Po pierwsze trzodę chlewną można ubezpieczyć od warunków atmosferycznych, po drugie dobrowolnie można wykupić ubezpieczenie od ryzyka padnięcia i uboju na skutek chorób. Za chorobę uważa się stan zagrażający życiu i zdrowiu, wymagający pomocy lekarskiej, a także powikłania związane z ciążą, porodem i zabiegami lekarskimi. Jednakże firma nie bierze odpowiedzialności za szkodę powstałą na skutek choroby zakaźnej, za które przyznano odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Program bioasekuracji – pomoc ze strony państwa
Został wprowadzony w celu ochrony gospodarstw przed pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń i przewidziany jest na lata 2015-2018.
W celu przeciwdziałaniu efektom ASF Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczy środki z budżetu państwa.
Wszystkie poniższe dane pochodzą z broszury informacyjnej „ASF Afrykański Pomór Świń” udostępnionej przez Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!