Co z umową o wolnym handlu?

Co z umową o wolnym handlu?

Trwają pertraktacje w sprawie podpisania umowy o wolnym handlu z USA. Rolnicy z Polski i UE obawiają się o własną sprzedaż.

Umowa o wolnym handlu z USA budzi niepokój rolników nie tylko w Polsce, ale i w Unii. Czy możemy zabezpieczyć się przed zalewem tanich, gorszej jakości towarów?

Komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan w rozmowie z PAP zapewniał, że bacznie przygląda się prowadzonym negocjacjom. Zaznaczał też, że nie będzie obniżenia żadnych standardów.

Problem w tym, że nie mamy jednolitego znaku, którym polska żywność mogłaby być sygnowana i bardziej rozpoznawalna za granicą.

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR

Mamy poważne wątpliwości. Szanse na sprawiedliwy handel będę wówczas, gdy amerykańskie produkty będą poddawane tym samym procedurom, co europejskie. Będą spełniać wszelkie nasze wymogi oraz posiadać certyfikaty. Gospodarka w USA działa na innych zasadach niż w UE. Zacznijmy od tańszej energii, która ma ogromny wpływ na ostateczną cenę produktów. Tam paliwo jest tańsze o 50%. Amerykanie nie mają też takich problemów obszarowych z uwagi na wielkie przestrzenie. Poza tym w Stanach przepisy są zdecydowanie łagodniejsze. Nie są tam przestrzegane i wymagane jak u nas, chociażby kwestie podawania hormonów i antybiotyków. Jest też kwestia GMO, które trafia nie tylko do paszy dla zwierząt. I tego wszystkiego się obawiamy – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

KE zapewnia, że dopilnuje dopełnienia przez stronę amerykańską wszelkich formalności i zarówno europejski rolnicy, jak i konsumenci nie mają się czego obawiać. Otwarcie na każdy nowy rynek to zawsze stwarzanie większej konkurencji. Choć towary sprowadzane zza oceanu będą pewnie tańsze, to rodzimi rolnicy również mają swoje silne strony.

włoskie produkty chronione / umowa o wolnym handlu

Szansą dla polskich rolników jest wytwarzanie produktów wysokiej jakości.

Szansą dla nas jest wytwarzanie produktów wysokiej jakości. Problem w tym, że nie mamy jednolitego znaku, którym polska żywność mogłaby być sygnowana i bardziej rozpoznawalna za granicą. Jego wprowadzenie będzie wymagało dłuższego czasu, myślę jednak, że nam się to opłaci. Wiemy, że nasza żywność jest smaczna, zdrowa i wysokiej jakości. Niekoniecznie muszą o tym wiedzieć konsumenci poza granicami kraju. Dlatego tak ważne jest podjęcie wszelkich działań marketingowych. Nie zapominajmy też o ogromnej polonii amerykańskiej – z pewnością będą chcieli nabywać rodzime produkty – mówi Wiktor Szmulewicz.

Podkreślmy jeszcze, że umowa o wolnym handlu nie zostanie podpisana, jeśli okaże się, że któraś ze stron w głosowaniu jej się przeciwstawi. Ministerstwo rolnictwa jest też zdania, że strona polska powinna uczestniczyć we wszystkich rozmowach. Czas pokaże, jak skończą się negocjacje.

Cena masła – jakiej można się spodziewać w 2018 r.?

Jak kształtują się ceny masła u producentów i w detalu w kraju i za granicą?

6 marca 2018

Protest producentów ziemniaków: spotkanie z ministrem

Na dziś zaplanowano rozmowy resortu rolnictwa z producentami ziemniaków, od których wyniku uzależnione są dalsze protesty.

15 marca 2018

e-wnioski – jakie konsekwencje czekają rolników, jeśli źle je wypełnią?

Czy e-wnioski można poprawiać po ich złożeniu? Czy wprowadzone błędne dane będzie poprawiał rolnik i ARiMR, a na ile skoryguje to system informatyczny?

12 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij