Uprawa słonecznika – dobra alternatywa dla rzepaku

Rolnicy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku coraz częściej odchodzą od tradycyjnych upraw zbóż, ponieważ nie przynoszą one zysku. Na ich miejsce sieją najczęściej warzywa. Popularność zdobywa także uprawa słonecznika.

fot. Mariusz Drożdż

Słonecznik ma niższe wymagania glebowe niż tradycyjne uprawy.

Małe wymagania słonecznika

Ryszard Suchorzewski słonecznik uprawia już trzeci sezon. Jest to alternatywa dla rzepaku. Koszty uprawy słonecznika są dużo niższe niż rzepaku i jest rośliną mniej wymagającą. W tym roku słonecznik wygląda w miarę przyzwoicie, dał sobie radę z suszą – mówi gospodarz ze Smarchowic Śląskich.

Słonecznik ma małe wymagania glebowe. To, jak dobrze poradził sobie w tym roku z suszą, zaskoczyło również rolnika z Pągowa. Piąta klasa. Można by powiedzieć, że przy takiej suszy, no co tu może urosnąć? To jest po prostu zwykły popiół. Nawet można sobie zadać pytanie, skąd ta roślina wzięła wodę, żeby w ogóle taka urosła. Ja sam sobie zadaję to pytanie. Naprawdę, jestem pełen podziwu – komentuje Dariusz Klusko.

Rośnie popyt

Niedawno nadszedł czas zbiorów słonecznika. Nasi rozmówcy są zadowoleni zarówno z wilgotności nasion, jak i wielkości plonów. Plon jest nawet w miarę przyzwoity. Myślę, że tutaj 3 tony nam się uda wyciągnąć – mówi Dariusz Klusko.

fot. Mariusz Drożdż

Od kilku lat słonecznik siany jest z przeznaczeniem na olej.

Dotychczas duże uprawy słonecznika przeznaczane były na ziarno do prażenia, a część na paszę dla gołębi. Od kilku lat jednak sieje się tę roślinę również z myślą o oleju. Tym samym popyt na słonecznik rośnie.

Od razu jest pod kontrakt robiony, pod odbiorców, czyli bierzemy nasiona i de facto sprzedajemy to pod kontrakt, ale w tamtym roku też nie było problemów ze sprzedażą, nawet poza kontraktem – mówi Ryszard Suchorzewski.

My teraz, mając te nasiona, dzwonimy do firmy Agrii. Mamy tyle i tyle towaru, oni podstawiają nam ciężarówki i jest to przez nich odbierane – wyjaśnia Dariusz Klusko.

Przyjazna uprawa słonecznika

Słonecznik nie jest zbyt trudny w uprawie. Wymaga odpowiedniego siewu, nawożenia, ochrony grzybowej i suszenia. Przekłada się to na niższe nakłady finansowe.

To wszystko rośnie na 50 kilogramach czystego azotu i to wszystko, nic więcej tutaj nie poszło, tylko oprysk na chwasty – mówi Dariusz Klusko.

fot. Mariusz Drożdż

Uprawa słonecznika jest dobrym rozwiązaniem dla rolników, którzy muszą spełnić wymóg dywersyfikacji.

Z uprawy słonecznika zadowolony jest także rolnik z Kowalowic. Jego zdaniem rola tej rośliny będzie rosła ze względu na wymóg dywersyfikacji upraw.

Wracamy do płodozmianu. Nie tylko pszenica, rzepak, pszenica, rzepak. Szukamy rośliny alternatywnej. Taką rośliną jest na pewno kukurydza, są łubiny, ale ja uważam, że słonecznik ma miejsce jako roślina oleista, tym bardziej, że mamy piękny olej ze słonecznika – komentuje Tomasz Wiciak.

Uprawa słonecznika powinna odbywać się na większym areale, aby procentowo zmniejszyć straty spowodowane przez ludzi i ptaki. W przeciwieństwie jednak do kukurydzy, nie robią w nim szkód dziki i inna zwierzyna leśna.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Jaki traktor jako pomocniczy?

Dowiedz się więcej!

4 lipca 2019

Śląski Tucznik pachnie ziołami

Czy lokalna technologia produkcji i marka mięsa okażą się strzałem w dziesiątkę?

16 maja 2019

Ościsty gatunek pszenicy: IS Spirella. Odstrasza dziki, szybko schodzi z pola

Choć ciężko wygrać nierówną walkę ze zwierzyną, to ościsty gatunek pszenicy IS Spirella na pewno ograniczy straty w plonie.

17 lipca 2019