Ustawa o ziemni została znowelizowana przez Sejm. Rygory związane z nabywaniem gruntów rolnych „lekko poluzowano” – czy z korzyścią dla rolników? Na jakie zmiany powinni przygotować się gospodarze?
Uchwalone ponad trzy lata temu ograniczenia w obrocie ziemią od samego początku wywoływały duże kontrowersje. Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą nabywcą gruntów rolnych może zostać wyłącznie rolnik indywidualny z kwalifikacjami rolniczymi, osobiście gospodarujący na gruntach do 300 ha. Pozostałe podmioty mogą nabywać ziemię jedynie na cele rolne i muszą mieć zgodę prezesa KOWR.
Ustawa o ziemi do poprawki
Zdania rolników w sprawie ustawy o ziemi były podzielone. Wielu gospodarzy uważało, że rygorystyczne przepisy zamiast ułatwić życie gospodarzom – jedynie przeszkadzały.
Nowelizację ustawy zapowiadał od początku swojego urzędowania minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. – Nie zrezygnujemy z kontroli nad sprzedażą ziemi rolniczej, ale niewielkie zmiany w ustawie o obrocie ziemią nastąpią – mówił PAP szef resortu rolnictwa- .
Ustawa o obrocie ziemią do poprawki! Przeczytaj więcej!
Nowelizacja, czyli ułatwienia
Posłowie postanowili trochę „poluzować” przepisy dotyczące obrotu ziemią. Znowelizowana w piątek 26 kwietnia ustawa o ziemi zakłada, że osoby nie będące rolnikami będą mogły kupić działki rolne do 1 ha. Wprowadzono ograniczenie: na terenach wiejskich na cele niezwiązane z rolnictwem nabyć można będzie tylko jedną działkę. Nabywców ziemi powyżej 1 ha zobowiązano do prowadzenia działalności rolniczej, nie będą mogli jej zbyt przez okres 5 lat.
Nowelizacja zakłada również pewne ułatwienia dla rolników. Jakie?
- Rozszerzono katalog osób, na których rzecz będzie można zbyć nieruchomość (o rodzeństwo rodziców a także pasierbów)
- Kupujący działki rolne będą musieli prowadzić gospodarstwo rolne przez 5 lat – a nie jak do tej pory przez 10
- Umożliwiono zbycie gruntów przed upływem 5 lat – za zgodą dyrektora KOWR
- Pozostawiono KOWR prawo pierwokupu ziemi na wsi
- KOWR będzie mógł – za zgodą ministra rolnictwa – ustanowić na państwowej ziemi zabezpieczenia pod zobowiązania finansowe
Jak oceniacie te zmiany?
Czy te zmiany są korzystne dla rolników? Postanowiliśmy zapytać o to gospodarzy. – Uważam, że poluzowanie obecnych – bardzo rygorystycznych przepisów było konieczne. Jednak to co PiS proponuje to jedynie kosmetyczne zmiany. Ułatwień dla rolników powinno być więcej, np. definicja osób bliskich powinna być jeszcze bardziej rozszerzona – uważa Jerzy Mikołajczyk z Pomorza.
– Przyjęte przez Sejm zmiany to ułatwienia nie dla rolników, a dla miastowych. Będą mieć teraz łatwiejszy dostęp do ziemi. Powinniśmy chronić ziemię przed spekulacyjnym wykupem, dlatego utrzymanie wielu nałożonych rygorów jest konieczne – ocenia Alfreda Sulewska ze Śląska.
Dodaj komentarz