Utylizacja folii rolniczych — są lokalne programy! A co z ogólnopolskim?

Ostatni nabór o dofinansowanie na usuwanie folii rolniczych zakończył się w 2023 r. Utylizacja folii rolniczych i innych odpadów wciąż jednak jest dla rolników dużym problemem. Wielu z nich zastanawia się i pyta: Gdzie oddać folię rolniczą? Co zrobić z folią po kiszonce? Czy w tej sytuacji jest szansa na uruchomienie kolejnego programu? Sprawdźmy!
Usuwanie folii rolniczych, a także innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Tak dokładnie nazywał się program realizowany przez NFOŚiGW, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Od zakończenia tego programu minęło już prawie dwa lata. Mimo to zapotrzebowanie na takie działanie ze strony rolników jest bardzo duże, gdyż utylizacja folii rolniczych to dla rolników wciąż spory problem.
Utylizacja folii rolniczych — kiedy kolejny nabór?
Jak już wspomnieliśmy ostatni nabór wniosków o dofinansowanie do usuwania folii rolniczych zakończył się w 2023 r., a dokładnie 31 marca 2023 r. W minionym roku NFOŚiGW nie ogłosił nowego naboru wniosków, mimo wystosowanych apeli m.in. przez samorząd rolniczy.
Prośbę w sprawie kontynuacji programu ,,Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” wystosował także minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z końcem 2024 r. O czym pisaliśmy więcej w artykule: Finansowanie usuwania azbestu i folii rolniczej w 2025 r.
Od tego czasu nic się nie zmieniło. Utylizacja folii rolniczych i innych odpadów wciąż pozostaje na barkach rolników. Nowy nabór wniosków o dofinansowanie do usuwania folii rolniczych na chwilę obecną nie został ogłoszony.
Skorzystaj z lokalnych programów! Sprawdź, gdzie oddać folię rolniczą?
Rolnicy, którzy chcą oddać folię rolniczą, mogą uczynić to bezpłatnie podczas m.in. specjalnych zbiórek odpadów. Takie zbiórki organizują coraz częściej urzędy gmin wspólnie z podmiotami, które przeprowadzają odbiór zużytej folii rolniczej. Utylizacja folii rolniczych wkrótce będzie przeprowadzana w ten sposób m.in. na terenie województwa świętokrzyskiego.
Jak informuje Świętokrzyska Izba Rolnicza bezpłatny odbiór folii rolniczej organizuje Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki. Robi to we współpracy z urzędami gmin z terenu Związku.

Utylizacja folii rolniczych w 2025 r. Sprawdzamy, gdzie rolnicy mogą oddać folię rolniczą i czy wkrótce pojawi się nowy nabór o dofinansowanie do usuwania folii rolniczych ogłoszony przez NFOŚiGW.
Odbiór folii rolniczych przez gminy
Zazwyczaj odbiór folii rolniczych przez gminy obejmuje:
- czarne, a także czarno-białe folie,
- folie po sianokiszonce (biała, albo zielona),
- folię tunelową, a także
- worki po nawozach oraz typu Big Bag.
Z kolei, utylizacja folii rolniczych nie obejmuje odbioru odpadów takich jak: sznurki, siatki, a także węże nawadniające.
Źródło: NFOŚiGW; MRiRW; www.sir-kielce.pl
