W jakie dni KRUS wypłaca chorobowe? Kto pyta, nie błądzi!

Zasiłek chorobowy przysługuje rolnikowi za każdy dzień niezdolności do pracy, trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Wielu rolników zastanawia się, jaka jest procedura załatwiania i otrzymania zasiłku chorobowego oraz w jakie dni KRUS wypłaca chorobowe.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi, jego małżonkowi oraz domownikowi, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy. Należy pamiętać, że okres zasiłkowy przedłuża się na czas niezbędny do jej przywrócenia, nie dłużej niż o dalsze 360 dni.

Długość zwolnienia ma znaczenie

Wielu rolników, zwłaszcza młodych, zastanawia się, jakie formalności trzeba załatwić, aby otrzymać zasiłek chorobowy. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Marzeny Makowskiej, kierowniczki KRUS w Górze w woj. dolnośląskim.

– Zwolnienie lekarskie jest przesyłane do nas drogą elektroniczną. Wyłącznie drogą elektroniczną. Za jeden dzień chorobowego wypłacane jest 20,00 zł. Lekarz musi do nas systemowo przesłać zwolnienie w ciągu trzech dni. My to zwolnienie ściągamy. Jeśli jest to zwolnienie wystawione na 30 dni, to zaczynamy wypłacać zasiłek. Może to być zwolnienie na 15 dni oraz kolejne 15 dni, ale bez przerwy. Taki zasiłek wypłacamy łącznie do 180 dni, jeśli tak długo trwa choroba. Rolnicy często pytają: a w jakie dni KRUS wypłaca chorobowe?

W jakie dni KRUS wypłaca chorobowe?

Wypłata zasiłku odbywa się trzy razy w miesiącu – informuje Marzena Makowska, kierowniczka KRUS w Górze. – Kasa ma 30 dni na wypłatę pieniędzy. U nas wypłaty zasiłków chorobowych odbywają się 8, 18 i 28 dnia miesiąca – dodaje.

W rzeczywistości rolnika o wypłacie zasiłku informuje się pierwszą decyzją, którą wysyła KRUS. Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej chory nie dostaje już kolejnych decyzji. Co ważniejsze, należne mu pieniądze przelewa się na konto. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy z wypłaconych za zwolnienie pieniędzy potrąca się określoną kwotę przeznaczając ją na zaległe składki. Wówczas również wysyłana jest decyzja. Może zostać ona doręczona później niż wypłata.

– Przy załatwianiu wypłaty zasiłku rolnik nie ma kontaktu z pracownikami KRUS – wyjaśnia Marzena Makowska. – Wyjątkiem może być sytuacja, gdy nie mamy konta, na które dokonujemy przelewu świadczenia.

W jakie dni KRUS wypłaca chorobowe? – rozmowy w sieci

Wielu rolników nie jest zorientowanych w procedurze związanej z uzyskaniem zasiłku chorobowego. Przykładem może być rozmowa dwóch internautów, dotycząca sposobu załatwienia zasiłku.

slaw19811
Mam takie pytanie, jak długo czeka się na wypłatę chorobowego z KRUS?
ewelina24097
Wypłaty robione są trzy razy w miesiącu, zależy więc kiedy się zanosi zwolnienie. KRUS ma 30 dni na podjęcie wypłaty lub odmowę.
slaw19811
Dzięki za odpowiedź, a słyszałam, że poprzedzone to jest decyzją o przyznaniu chorobowego?
ewelina24097
Decyzje wysyła się w dzień przelania pieniędzy, wiec praktycznie dec. dostajesz w kilka dni po otrzymaniu pieniędzy. No i decyzje dostajesz tylko pierwszą nie za każdym razem, chyba że pieniądze potrącone są na składki

Przytoczony dialog potwierdza informacje uzyskane w Kasie, ale jak widać nie wszyscy rolnicy są obeznani z przepisami.

Na wypadek, gdyby rolnicy mieli pytania typu „w jakie dni KRUS wypłaca chorobowe?” warto skontaktować się z najbliższą jednostką Kasy, która udziela rzeczowych odpowiedzi.

Przeczytaj też: Chorobowe z KRUS w 2022 roku będzie wyższe niż w 2021 r.?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 67

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Ela pisze:

    Czy istnieje mozliwosc pobierania zasilku chorobowego dluzej niz 180 dni w przypadku gdy kobieta jest w ciazy?