Czy warto inwestować w porzeczki?

Choć do sezonu na owoce miękkie jeszcze daleko, to w kontekście ostatnich kilku lat temat inwestowania w porzeczki dla wielu plantatorów jest niezwykle ważny. Co musiałoby się zmienić, żeby w tym roku było lepiej?

W lipcu ubiegłego roku za porzeczki w skupach w woj. świętokrzyskim płacono 40 gr. Dla porównania 2 lata wcześniej stawka wynosiła 1,5 zł. Na co plantatorzy mogą liczyć w tym roku? Zarówno plantatorzy, jak i pośrednicy przyznają, że podobnie jak w ubiegłym roku problemem może być zbyt duża podaż.

rynek porzeczki

Plantatorzy uważają, że sytuacja na rynku porzeczki nie zmieni się w przeciągu kilku najbliższych lat.

Przez kryzys w branży sami zmniejszyliśmy wielkość upraw o jakieś 7%. Zastanawiamy się także nad zmniejszeniem nakładów w samą uprawę, gdyż wszelkie inwestycje generują kolejne koszty. Z tego, co obserwuję, wielu decyduje się na podobny krok. Nie stać nas na drogie nawożenie, jeśli ceny owoców w skupie pozostaną tak niskie – mówi Wiesław Błocki, gospodarz z Siemiatycz.

Nikt w tej chwili nie chce prognozować, ile plantatorzy porzeczek otrzymają w tym sezonie. Z pewnością, z uwagi na ubiegłoroczną suszę zbiory będą nieco mniejsze.

Jeśli zaczną rozwijać się pęki i na to przyjdzie mróz, zbiory będą zdecydowanie mniejsze. Pogoda między kwitnieniem a zbiorami jest tu bardzo ważna.

Wiesław Błocki z Siemiatycz

Nie przypuszczam, by sytuacja na rynku uległa poprawie jeszcze przez kilka najbliższych lat. Nadal mamy zbyt wielu producentów, a to nie sprzyja cenom. Na rynku musiałoby być naprawdę mało porzeczki, by ceny mogły pójść w górę – mówi Stanisław Daniłoś, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Polubiczach.

Wielkość tegorocznych zbiorów uzależniona jest jednak nie tylko od ubiegłorocznej suszy, ale i pogody w tym roku.

Jeśli zaczną rozwijać się pęki i na to przyjdzie mróz, zbiory będą zdecydowanie mniejsze. Pogoda między kwitnieniem a zbiorami jest tu bardzo ważna. Póki co wszystkie moje prognozy są bardzo ostrożne. Na chwilę obecną z pewnością całkowicie nie zrezygnujemy z uprawy porzeczek – zapewnia Wiesław Błocki.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *