Czy warto inwestować w porzeczki?

Czy warto inwestować w porzeczki?

Choć do lata daleko, gospodarze, którzy przez ostatnie lata inwestowali w uprawę porzeczki, nie wróżą w tym sezonie poprawy.

Choć do sezonu na owoce miękkie jeszcze daleko, to w kontekście ostatnich kilku lat temat inwestowania w porzeczki dla wielu plantatorów jest niezwykle ważny. Co musiałoby się zmienić, żeby w tym roku było lepiej?

W lipcu ubiegłego roku za porzeczki w skupach w woj. świętokrzyskim płacono 40 gr. Dla porównania 2 lata wcześniej stawka wynosiła 1,5 zł. Na co plantatorzy mogą liczyć w tym roku? Zarówno plantatorzy, jak i pośrednicy przyznają, że podobnie jak w ubiegłym roku problemem może być zbyt duża podaż.

rynek porzeczki

Plantatorzy uważają, że sytuacja na rynku porzeczki nie zmieni się w przeciągu kilku najbliższych lat.

Przez kryzys w branży sami zmniejszyliśmy wielkość upraw o jakieś 7%. Zastanawiamy się także nad zmniejszeniem nakładów w samą uprawę, gdyż wszelkie inwestycje generują kolejne koszty. Z tego, co obserwuję, wielu decyduje się na podobny krok. Nie stać nas na drogie nawożenie, jeśli ceny owoców w skupie pozostaną tak niskie – mówi Wiesław Błocki, gospodarz z Siemiatycz.

Nikt w tej chwili nie chce prognozować, ile plantatorzy porzeczek otrzymają w tym sezonie. Z pewnością, z uwagi na ubiegłoroczną suszę zbiory będą nieco mniejsze.

Jeśli zaczną rozwijać się pęki i na to przyjdzie mróz, zbiory będą zdecydowanie mniejsze. Pogoda między kwitnieniem a zbiorami jest tu bardzo ważna.

Wiesław Błocki z Siemiatycz

Nie przypuszczam, by sytuacja na rynku uległa poprawie jeszcze przez kilka najbliższych lat. Nadal mamy zbyt wielu producentów, a to nie sprzyja cenom. Na rynku musiałoby być naprawdę mało porzeczki, by ceny mogły pójść w górę – mówi Stanisław Daniłoś, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Polubiczach.

Wielkość tegorocznych zbiorów uzależniona jest jednak nie tylko od ubiegłorocznej suszy, ale i pogody w tym roku.

Jeśli zaczną rozwijać się pęki i na to przyjdzie mróz, zbiory będą zdecydowanie mniejsze. Pogoda między kwitnieniem a zbiorami jest tu bardzo ważna. Póki co wszystkie moje prognozy są bardzo ostrożne. Na chwilę obecną z pewnością całkowicie nie zrezygnujemy z uprawy porzeczek – zapewnia Wiesław Błocki.

Sadownictwo w Polsce musi być dobrze zorganizowane

Jednym z dużych osiągnięć naszego sadownictwa, jest zorganizowanie grup i organizacji producentów. Jest ich ponad 300. Większość z nich handluje jabłkami

11 marca 2018

Fungicyd o szerokim spektrum działania – skuteczność i opłacalność

W ciągu sezonu uprawa może być zaatakowana przez różne choroby. Ochrony nie ułatwia zróżnicowanie uprawianych roślin. Dowiedz się, co zrobić!

24 marca 2018

Podstawa źdźbła- zadbaj o jej zdrowie!

Choroby podsuszkowe mają duże znaczenie gospodarcze w uprawie zbóż ozimych. Sprawdź jak zwalczyć je na starcie!

14 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij