Warunki pogodowe zmorą rzepaku [REPORTAŻ]

Download PDF

Trwają żniwa rzepaku na Podkarpaciu. Mimo że pogoda nie sprzyja, a deszcz opóźnia zbiory, pan Michał Rolnik nie daje za wygraną. Dowiedz się, jak przedstawia się aktualna sytuacja rzepaku i jego zbiory.

Rzepak jest dla pana Michała ważną rośliną w gospodarstwie. Nic dziwnego, w końcu ta uprawa zajmuje około 200 hektarów w miejscowości Nowosielce. Pogoda daje w kość, jednak plony muszą zostać zebrane. — Rzepaku mamy około 35 hektarów w tym roku — mówi pan Michał.

Walka z pogodą

żniwa rzepaku

Żniwa rzepaku

fot. Mariusz Drożdż

— Rzepak jesienią prezentował się bardzo dobrze, jesień była sprzyjająca, bardzo ciepła, dużo deszczu. Rzepak rokował na bardzo dobre plony, miał 10-12 liści po regulacji i po odżywianiu dolistnym — relacjonuje pan Michał. — Wiosną była szansa też wjechać szybko z azotem, także wszystko bardzo dobrze przebiegało. Później było troszkę gorzej, bo zaczęło być sucho i zimno — tłumaczy. W gminie Zarszyn w powiecie sanockim deszcz opóźnia zbiory. — Kwiecień był suchy i zimny. Później maj był bardzo mokry i też zimny, dlatego rzepak już tak nie urósł, nie rozkrzewił się tak jak powinien, tego deszczu było dużo. Niestety zła pogoda wpłynęła negatywnie na korzeń, o czym opowiada pan Michał. — Korzeń został zaduszony, nie było tlenu w ziemi. Czerwiec również był bardzo mokry i zimny — dodaje z przykrością.

Żniwa rzepaku mimo przeszkód

— Żniwa rzepaku zaczęliśmy troszkę później… Jak widać pogoda jest w kratkę, trzeba łapać te okienka pogodowe — mówi pan Michał. — Rzepak nie wygląda tak jak powinien — dodaje. Jego zdaniem nie jest on dobrze rozkrzewiony. Wegetacja z powodu niesprzyjających warunków pogodowych nie przebiegła właściwie. — Wczoraj kosiliśmy, była troszkę lepsza pogoda, wilgotność była od 7 do 10%. Dzisiaj zaczęliśmy niedawno, jest godzina 10 rano, nie ma słońca, wilgotność 11, nawet 15%. Pan Michał szacuje plon na około 3 tony z hektara. We wcześniejszych latach przy podobnej agrotechnice zbierał na swoim gospodarstwie średnio 4 tony.

Sprawdź, jak wyglądają żniwa rzepaku i zmagania pana Michała Rolnika z pogodą

Może coś nowego?

Pan Michał postanowił sprawdzić odmianę RGT Jakuzzi. — Słyszałem, że jest bardzo polecana ta odmiana, posialiśmy ją teraz. Widziałem, że lepiej przeżywała stresy niż inne odmiany. Widziałem, że na te stresy pogodowe była odporniejsza od innych odmian. Przy takich samych warunkach, przy takim samym azotowaniu jest bardziej rozkrzewiona — mówi.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o