Nie widać końca siewu ozimin!

Choć jest już mocno po terminie, nadal na wielu polach trwają prace związane z siewem ozimin. Wysiew odbywa się nie tylko na stanowiskach po dopiero co zebranej kukurydzy czy burakach cukrowych, ale też wszędzie tam, gdzie w siewie przeszkadzała pogoda.

Padający deszcz utrudnia zarówno zbiory kukurydzy, jak i późniejszą uprawę gleby przed przystąpieniem do siewu. W niektórych regionach prace związane ze zbiorem kukurydzy na ziarno są bardzo mocno opóźnione. W woj. kujawsko-pomorskim, gdzie w ostatnim czasie pada wyjątkowo często, całe plantacje kukurydzy czekają jeszcze na skoszenie. Tam, gdzie deszcz pada wyjątkowo obficie, na polach tworzą się zastoiska z wodą. Stojąca woda nie tylko utrudnia prace na polu, ale też utrudnia wschody roślin. Gdy zastoiska powstają w miejscach, gdzie oziminy są już zasiane, może to doprowadzić do butwienia ziarna. W takich warunkach wysiane nasiona nie wykiełkują. Co więcej, taki nadmiar wilgoci automatycznie zwiększa ryzyko chorób grzybowych, które mogą pojawić się na plantacji.

Nie wydaje mi się, żebym do końca października zdążył z wysianiem zbóż ozimych. (….) Jeszcze inni dopiero zbierają kukurydzę, więc u nich również siew to kwestia dopiero kolejnych tygodni.

Janusz, rolnik spod Grudziądza

– Na Kujawach sporo pól jest jeszcze nie obsianych, bo praktycznie nie ma kiedy tego zrobić – mówi pan Janusz, rolnik spod Grudziądza. – Najgorzej jest zwłaszcza na glebach ciężkich, które bardzo powoli oddają wodę. A że deszcz ciągle pada, więc cały czas jest za mokro. Nie wydaje mi się, żebym do końca października zdążył z wysianiem zbóż ozimych. W podobnej sytuacji jest wielu okolicznych rolników. Jeszcze inni dopiero zbierają kukurydzę, więc u nich również siew to kwestia dopiero kolejnych tygodni.

Wygląda na to, że sporo plantacji będzie zakładanych dopiero w listopadzie. Czy rośliny zdążą osiągnąć odpowiedni poziom wzrostu przed wejściem w zimę? Tego nie wiadomo, wszystko zależy od pogody w najbliższych tygodniach. Pomimo opóźnionego siewu możliwe jest jednak uzyskanie dobrych plonów, jednak o prognozach plonów w przypadku tak późnego siewu będzie można mówić dopiero na wiosnę, po ocenie, jak plantacja przezimowała.

 

Przeczytaj koniecznie:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *