Wilgotnościomierz do zboża – cechy i korzyści

Rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się poza zasięgiem, których często nie było jeszcze na rynku, teraz stają się niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnego producenta. Jednym z takich urządzeń jest wilgotnościomierz do zboża.

Wilgotnościomierz do zboża. Czy jest potrzebny? 

W każdej branży i w każdej dziedzinie produkcji odbyła się mała „rewolucja elektroniczna”, która dotyczy także zastosowania nowoczesnej i precyzyjnej elektroniki w rolnictwie. Jednym z takich urządzeń bezsprzecznie jest wilgotnościomierz do ziarna urządzenie, które usprawnia pracę wielu rolnikom i ma realny wpływ na podejmowane przez nich decyzje.

Jakie mamy wybory?

Historycznie, jeszcze przed „elektroniczną rewolucją” rolnik kierował się intuicją, doświadczeniem oraz badaniami organoleptycznymi, często sprawdzając na przysłowiowy „ząb”, czy już nastał odpowiedni czas na rozpoczęcie żniw.

Obecnie, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii i postępowi w dziedzinie instrumentów pomiarowych rolnik może wykorzystywać wilgotnościomierze do zboża, które wskażą mu poziom wilgotności ziarna, a tym samym określą czy nastał już czas na zbiór plonów.

Dlaczego piszemy mniej lub bardziej? Otóż na rynku znajduje się wiele urządzeń pozycjonowanych jako miernik wilgotności do zboża, które znacząco różnią się funkcjonalnością i jakością pomiaru, a co za tym idzie również i ceną.

Korzyści wynikające z posiadania wilgotnościomierza do ziarna

wilgotnościomierz do zboża

Wilgotnościomierz do zboża powinien charakteryzować się przede wszystkim dokładnością pomiaru i solidnością wykonania.

fot. DRAMIŃSKI S.A.

Inwestycja w dobrej jakości wilgotnościomierz do zboża to podstawa. Już wiemy, że dzięki takiemu urządzeniu każdy rolnik może określić perfekcyjny czas zbiorów. Będzie to miało realny wpływ na korzyści osiągane ze sprzedaży. Jest jeszcze wiele innych powodów, które powinny przekonać wątpiących w słuszność zakupu dobrej jakości i wysokiej klasy wilgotnościomierza do ziarna. Oto one:

 • Będziesz pewien, że oddasz do skupu zboże o najkorzystniejszej wilgotności,
 • Zaoszczędzisz czas i pieniądze związane z potrąceniami w skupie zboża,
 • Przechowasz nawet duże partie ziarna bezpiecznie przez długi czas,
 • Zapobiegniesz zjawisku grzania ziarna w silosach,
 • Zmniejszysz ryzyko występowania grzybów pleśniowych w partii zboża,
 • Będziesz miał wiedzę o jakości swojego ziarna,
 • Inwestując w dobry wilgotnościomierz, zyskasz również precyzyjny termometr rolniczy z inteligentnymi/zaawansowanymi możliwościami.

Dobry wilgotnościomierz do ziarna to precyzyjny pomiar

Prawidłowy wilgotnościomierz do zboża powinien charakteryzować się przede wszystkim dokładnością pomiaru i solidnością wykonania. Dobrze skalibrowany i dający precyzyjne pomiary wilgotnościomierz do ziarna to gwarancja wyboru optymalnego czasu na rozpoczęcie żniw. Jakość wykonania urządzenia w pracy rolnika odgrywa kluczową rolę. Wilgotnościomierz powinien być solidny, wytrzymały i odporny na wszelkie zdarzenia losowe, takie jak upadki z wysokości, które mogą się przytrafić w codziennej pracy rolnika.

Na rynku do wyboru jest cała gama produktów, lecz tylko niektóre z nich mogą okazać się trafioną inwestycją. Wielu dystrybutorów oferuje produkty mieszczące się w najniższej grupie cenowej, które niestety często są zawodne, niedające dokładnych pomiarów a ich jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Tutaj sprawdza się popularna maksyma, że jak coś ma być dobre, to nie może być tanie i na odwrót.

Wilgotnościomierz do ziarna. Jakie powinien mieć cechy?

Najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać wilgotnościomierz do zboża to przede wszystkim te wspomniane akapit wyżej. Dokładność pomiarów i solidność wykonania oraz związana z tym żywotność urządzenia powinny być kluczowym czynnikiem wpływającym na dokonanie wyboru. Co jeszcze? Jakie cechy powinien zawierać najlepszy wilgotnościomierz do zboża?

 • Ergonomiczność i związana z tym jak najniższa waga,
 • Poręczny, z możliwością pomiaru bezpośrednio na polu,
 • Solidna i „pancerna” nakrętka dociskająca, w urządzeniach wyposażonych w taką,
 • Energooszczędny i podświetlany wyświetlacz LCD,
 • Możliwość wyboru pomiaru dla różnych typów ziaren,
 • Wygodne i intuicyjne menu,
 • Gwarancja i profesjonalny serwis w kraju.

Powyższe cechy charakteryzują idealny wilgotnościomierz do ziarna. Oczywiście można by wymieniać jeszcze inne, które mogłyby jeszcze bardziej uprzyjemnić pracę z urządzeniem. Mogłoby to być np. złącze USB pozwalające na transmisję zebranych danych do komputera, nakrętka z efektem dźwiękowym, informującym o prawidłowym dociśnięciu ziaren do badania, zewnętrzna sonda do pomiarów temperatury czy zdalne aktywowanie nowych gatunków.

Idealny wilgotnościomierz do zboża. Czy taki istnieje?

wilgotnościomierz do ziarna

Wilgotnościomierz powinien być solidny, wytrzymały i odporny na wszelkie zdarzenia losowe, takie jak upadki z wysokości, które mogą się przytrafić w codziennej pracy rolnika.

fot. DRAMIŃSKI S.A.

Jak opisujemy na początku artykułu, na rynku jest wiele urządzeń testujących wilgotność ziaren. Jednak większość z nich, mimo swojej niskiej i, wydawać by się mogło, atrakcyjnej ceny, nie spełni oczekiwań wymagającego rolnika. Zakup takiego urządzenia będzie się wiązał z frustracją i po krótkim czasie z koniecznością zakupu nowego urządzenia, mniej awaryjnego. Stara zasada mówi, że skąpy płaci dwa razy, więc lepiej przeznaczyć na inwestycję więcej i zapewnić sobie spokojną głowę. Dlatego też warto rozejrzeć się za wysokiej jakości wilgotnościomierzem do zbóż. Na rynku dostępne są modele, które będą satysfakcjonujące, lecz czy któryś z nich zawiera wszystkie funkcje wskazane powyżej? Wydawać by się mogło, że nie, że ideał nie istnieje, ale czy jednak?

Wilgotnościomierz do zboża Dramiński TwistGrain pro

No właśnie, docieramy do meritum. Czy istnieje idealny wilgotnościomierz do ziaren? Otóż okazuje się, że tak. Rodzima spółka, polski producent firma DRAMIŃSKI S.A. posiada bogate i wieloletnie doświadczenie w produkcji tego typu urządzeń. TwistGrain pro posiada wszystkie wymienione powyżej funkcje włącznie z tymi, które stanowią idealne uzupełnienie i wartość dodaną wilgotnościomierza do zbóż. Urządzenie to jest dostępne na rynku od kilku lat. Cieszy się ogromną popularnością i co istotne, jest bardzo cenione przez przedsiębiorców rolnych za swoją precyzję i niezawodność.

Urządzenie do pomiaru wilgotności ziarna to wybór i decyzja na lata. Decyzja, która będzie miała w przyszłości wpływ na rentowność produkcji rolniczej i uniknięcie strat finansowych. Warto ją gruntownie przemyśleć i wybrać wilgotnościomierz do zboża, który nie zawiedzie w pracy. Ważne, by precyzyjnie wskazywał pomiary, na podstawie których podejmowane będą kluczowe decyzje w przedsiębiorstwie rolnym. Takim urządzeniem z pewnością jest wilgotnościomierz do ziarna Dramiński TwistGrain pro.

Więcej o produkcie na www.draminski.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 48

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Robert W. pisze:

  Wiele lat temu zakupiłem, służy bezawaryjnie do dziś, polecam!