Wniosek o dopłatę do materiału siewnego. Nie wycofuj go!
Wnioski o dopłaty do materiału siewnego można było składać do 10 lipca br. O przyznanie dopłat ubiegano się z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny albo kwalifikowany. Na razie rolnicy powinni wstrzymać się z wycofywaniem już złożonych dokumentów, apeluje ARiMR.
Wniosek o dopłaty do materiału siewnego złożyło ponad 61 tys. rolników. Aktualnie Komisja Europejska rozpatruje możliwość tzw. pomocy wojennej do materiału siewnego. Dopóki nie zapadnie decyzja, rolnicy nie powinni podejmować żadnych kroków, związanych z wycofywaniem wniosków.
Spis treści
Kalendarium tegorocznego naboru
- 25 maja — rozpoczęcie naboru wniosków;
- 26 czerwca — pierwotny termin zakończenia naboru;
- 10 lipca — ostateczny termin zakończenia składania wniosków.
Dotychczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała ponad 61 tys. wniosków. Jednak ze względu na to, że dokumenty przesyłano także drogą pocztową, liczba ta może ulec zmianie. Dla porównania, w minionym roku wniosek o dopłaty do materiału siewnego wysłało do ARiMR ok. 65 tys. rolników.
Kto mógł złożyć wniosek o dopłaty do materiału siewnego?
Wniosek o dopłaty do materiału siewnego mogli złożyć rolnicy wpisani do ewidencji producentów lub gospodarstw. Pieniądze przyznaje się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych wybranymi gatunkami roślin uprawnych. Czyli:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Dlaczego warto złożyć wniosek o dopłaty do materiału siewnego?
Plony uzyskiwane z nasion niekwalifikowanych w wyniku zmian genetycznych i przełamywania odporności rokrocznie maleją. Powoduje to tzw. wyradzanie się odmian — co wiąże się ze spadkiem ilości i jakości plonu. W konsekwencji maleje więc rentowność uprawy.
Natomiast kwalifikowany materiał siewny gwarantuje rolnikom uprawę o sprawdzonych i powtarzalnych parametrach. Jak wskazują dane Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB koszt kwalifikowanego materiału siewnego to tylko 23% kosztów bezpośrednich ponoszonych na produkcję zbóż. Zwyżka plonu natomiast w zależności od uprawianego gatunku, wynosi nawet ponad 20%.
Kwalifikowany materiał siewny — argumenty za jego używaniem
Sprawdźmy, co jeszcze wiemy o kwalifikowanym materiale siewnym i dlaczego warto z niego korzystać. Kwalifikowany materiał siewny wyróżnia:
- Możliwość wyboru odpowiedniej odmiany nadającej się do uprawy na danym stanowisku, dopasowanej do typu i rodzaju gleby oraz warunków środowiskowych.
- Czystość odmianowa — rolnik ma pewność tożsamości odmianowej nasion, czyli wie jaką odmianę uprawia.
- Wysoka jakość nasion — pewność odnośnie do zdolności kiełkowania i masy tysiąca nasion/ziaren — co daje podstawy do obliczenia normy wysiewu i przeprowadzenia precyzyjnego siewu, uzyskania równomiernych wschodów, wyrównanego rozwoju roślin, powtarzalności parametrów plonu.
- Brak agrofagów — groźnych patogenów bytujących na nasionach, czy nasion chwastów w partii towaru.
- Postęp biologiczny — prace hodowlane dążą do udoskonalania odmian w kierunku wyższej wydajności, jakości, tolerancji na czynniki abiotyczne (np. suszę, mróz) oraz biotyczne (patogeny, szkodniki, chwasty). Pozwala to na ograniczenie zużycia środków do produkcji np. fungicydów, nawozów, przez co zmniejszają się koszty uprawy, staje się ona bardziej opłacalna.
Uzyskany plon jest odpowiedniej jakości, przez co rolnik ma większe możliwości sprzedaży towaru na wymagających rynkach i sprostanie oczekiwaniom odbiorców. W przypadku strat w plonach spowodowanych np. niekorzystnymi warunkami pogodowymi łatwiej uzyskać odszkodowanie. A w wypadku stwierdzenia wad kwalifikowanego materiału siewnego, jest możliwość reklamacji. Stosując kwalifikowany materiał siewny można ponadto korzystać z dodatkowych form wsparcia finansowego, np. składając w ARiMR wniosek o dopłaty do materiału siewnego.
Wniosek o dopłaty do materiału siewnego — dlaczego nie warto go jeszcze wycofywać?
ARiMR apeluje, aby na razie nie wycofywać wniosków złożonych w zakończonym naborze. Komisja Europejska rozpatruje bowiem możliwość udzielenia tzw. pomocy wojennej na materiał siewny. Czy zostanie ona udzielona? Decyzja ogłoszona zostanie dopiero po uzyskaniu akceptacji KE. Dlatego warto zaczekać na wydanie unijnej zgody, a po jej wydaniu, wycofać złożony wcześniej wniosek. Działanie takie umożliwi rolnikom ubieganie się o tzw. pomoc wojenną do materiału siewnego — jeśli takowa zostanie udzielona.
Czytaj również: Jaka jest opłacalna uprawa w Polsce? Czy to dziwi?
Źródło: ARiMR, IHAR-PIB
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!