Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 – PO

Download PDF

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Sprawdzamy, na którą partię warto zagłosować! Co ma do zaoferowania rolnikom Koalicja Europejska? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Arturem Duninem, posłem PO!

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: dlaczego rolnicy mieliby zagłosować na Platformę Obywatelską – Koalicję Europejską?

wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Artur Dunin, poseł PO

Artur Dunin: Dlatego, że my pokazaliśmy, że jesteśmy skuteczni w działaniu. Największy budżet unijny wynegocjowała PO-PSL. Dziś wiemy, że tych pieniędzy będzie mniej. PiS sobie z tym nie radzi, nie radzi sobie z tymi środkami, które już są. 15 proc. wydatkowania funduszy unijnych jest to za mało. Dlatego rolnicy są tak wzburzeni działalnością PiSu. Na nas mogą liczyć. My pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom i uzyskać większe pieniądze dla polskiego rolnika z UE.

PiS postawił na konkrety i obiecał rolnikom dofinansowanie w ramach programu „Krowa – 500 plus”. Czy Pana zdaniem nie jest to najbardziej kusząca obietnica dana rolnikom przed nadchodzącymi wyborami?

PiS nic nowego nie obiecał. Te programy już funkcjonują dzisiaj. Środki o których mówią w ramach programu „Krowa- 500 plus” trzeba przecież wywalczyć w UE, PiS sobie z tym nie poradzi. To my jesteśmy gwarantem, że te pieniądze pójdą prosto na polską wieś bezpośrednio do polskiego rolnika. To jest nasza deklaracja, że znajdziemy te środki w budżecie unijnym i powiększymy również polski budżet rolniczy.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas ostatniej konwencji ogłosił Narodowy Program Rolniczy. Co macie do zaoferowania rolnikom?

Postulaty Narodowego Programu Rolniczego będziemy realizować krok po kroku. Trzeba tutaj postawić na młodego rolnika. PiS podwyższył wiek emerytalny dla rolników. My będziemy się starać, aby rolnicy mogli odchodzić w tym czasie co za naszych rządów. Bo to będzie sprawiać, że młody rolnik będzie dostawać ziemie. Musi być zmieniona ustawa o ziemi, bo nie może być tak, że rolnik będzie ubezwłasnowolniony na swojej własności. To są nasze deklaracje bardzo ważne i wiem, że oczekiwane przez rolników.

Padły również obietnice wywalczenia z budżetu unijnego dużych pieniędzy…

Tak, wywalczymy dla Polski i Polaków o 100 mld więcej z budżetu unijnego na służbę zdrowia i oświatę. Nie może być tak, ze tereny wiejskie są poszkodowane.

Obecny stan polskiego rolnictwa – jest dobrze, czy wręcz przeciwnie? Jaka jest Pana diagnoza?

przedwyborcza debata

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019: Artur Dunin (pośrodku) na przedwyborczej debacie o problemach polskiego rolnictwa

fot. Magdalena Kowalczyk

Rząd PiS-u nie radzi sobie z problemami wsi. Od zeszłego roku nic nie zostało zrobione żeby zapobiec suszy. Wymiana ministra Jurgiela na Ardanowskiego nic nie dała. Produkty rolnicze dla nas konsumentów są coraz droższe, a nożyce cenowe dalej się rozwierają – między tym co dostaje rolnik, a ile zarabiają pośrednicy i sieci handlowe.

Już teraz rolnicy skarżą się na pierwsze objawy suszy na polach. Na jaką pomoc powinni móc liczyć, jeśli niestety do tej suszy dojdzie i w tym roku?

Powinno być zagwarantowane – to deklaruje PO – że będzie stałe źródło pod sprawy klęskowe. To nie może być tak, że od ministra będzie zależało – albo damy albo nie damy odszkodowań. Tak jak dzisiaj się to dzieje. Rolnicy do dziś nie dostali jeszcze pełnych wypłat klęskowych. My sprawimy to, że te pieniądze, które będą stałe w budżecie będą zapewnione rolnikom.

Dziękuję za wywiad. 

Dziękuję.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o