Wypłata de minimis do poprawki!

Zasady przyznawania i naliczania pomocy de minimis należy poprawić. Tego zdania są nie tylko rolnicy, ale także Zarząd KRiR. W imieniu rolników zwrócili się oni do MRiRW z prośbą, aby wypłata pomocy de minimis trafiła do poprawki. Chodzi przede wszystkim o możliwość wypłaty pomocy rolnikom na takiej samej zasadzie jak w przypadku limitu krajowego. 

Jak naliczany jest limit de minimis w rolnictwie?

Limit pomocy de minimis w rolnictwie określa się co 3 lata, przy czym okres ten ocenia się w sposób ciągły. Co oznacza, że bierze się pod uwagę łączną kwotę pomocy przyznaną w ciągu danego roku budżetowego, a także 2 lat, które go poprzedzają.

Rolnicy należą jednak do grupy, która bardzo często korzysta z różnych form pomocy w ramach de minimis takich jak na przykład:

  • dopłaty do oprocentowania kredytu
  • umorzenia stosowane przez KOWR 
  • dopłaty suszowe i za materiał siewny
  • dotacje do wapnowania gleb
  • ulgi w składkach KRUS 

Z tego powodu, zazwyczaj nie są świadomi, czy rzeczywiście przekroczyli już swój limit pomocy de minimis. Wypłata de minimis powinna iść do poprawki, ponieważ zdarzają się sytuacje, kiedy rolnik składając np. wniosek suszowy nie otrzymał jeszcze decyzji za materiał siewny. Przez co nie wie, czy przekroczył limit wspomnianej pomocy. Prowadzi to do tego, że producent rolny musi oddać pieniądze, wraz z odsetkami. 

Wypłata de minimis do poprawki – propozycja KRIR

Krajowa Rada Izb Rolniczych we wniosku do ministra Ardanowskiego przedstawiła swoje rozwiązanie. A mianowicie, wypłata pomocy rolnikom mogłaby odbywać się tak samo, jak w przypadku limitu krajowego. Jeśli rolnik przekroczy limit de minimis to wówczas wypłaty zostaną wstrzymane. Ich wznowienie nastąpi natomiast w nowym roku kalendarzowym. Będzie to możliwe po zwolnieniu się kwoty z ostatniego roku jaki był wliczany do limitu.

W ten sposób wypłacano pomoc suszową, która skończyła się w 2019 roku, a którą ponownie uruchomiono 10 marca br., o czym wspominaliśmy w naszym artykule.

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Tomasz pisze:

    Jaka sciema niema kasy i tyle