Limit pomocy de minimis w rolnictwie zostanie zwiększony?
Limit pomocy de minimis w rolnictwie wyczerpał się już w sierpniu 2024 r. Z tego powodu, rolnicy nie mogą otrzymać pomocy finansowej jak np. dopłat do materiału siewnego. To nie pierwszy raz kiedy limit wyczerpuje się tak szybko, z czego zdaje sobie sprawę MRiRW. Czy w związku z tym, jest szansa na podniesienie limitu pomocy de minimis w rolnictwie w najbliższym czasie?
MRiRW w dniu 2 sierpnia 2024 r. poinformowało o wyczerpaniu się krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Tym samym przyznawanie pomocy finansowanej rolnikom stało się niemożliwe. MRiRW zauważa ten problem, jednak wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych, które sprawią, że limit pomocy de minimis w rolnictwie będzie wyższy, nie jest takie proste.
Limit pomocy de minimis w rolnictwie wyczerpany — co dalej z pomocą dla rolników?
Z powodu wyczerpania się limitu pomocy de minimis w rolnictwie rolnicy nie mogą otrzymać jakiejkolwiek pomocy przyznawanej w formule de minimis. Dotyczy to także dopłat do materiału siewnego za 2024 r. Z tego powodu do rolników wysyłane są pisma o niezałatwieniu sprawy w określonym terminie. O czym poinformowało nasz portal Biuro Prasowe ARiMR:
Informujemy, że obecnie nie jest możliwe przyznanie jakiejkolwiek pomocy realizowanej w formule de minimis w rolnictwie — wyczerpany został limit i trzeba czekać na rozpoczęcie nowego roku podatkowego.(…) Aktualnie do ubiegających się o to dofinansowanie rolników wysyłane są pisma z informacjami o przyczynie niezałatwienia sprawy w terminie.
Co w przypadku przekroczenia limitu pomocy de minimis w rolnictwie?
Niemniej jednak Biuro Prasowe ARiMR poinformowało nas, że KE prowadzi prace nad zmianą przepisów. Również w zakresie zwiększenia limitu pomocy de minimis w rolnictwie.
Trwają jednak prace Komisji Europejskiej nad zmianami przepisów, m.in. w zakresie zwiększenia krajowych limitów tego wsparcia. Jeżeli planowane regulacje prawne wejdą w życie wcześniej, możliwe będzie kontynuowanie procesu realizacji wypłat — także w formie dopłat do materiału siewnego — jeszcze w roku bieżącym — przekazało naszemu portalowi Biuro Prasowe ARiMR.
W związku z tym istnieje szansa na to, że limit pomocy de minimis w rolnictwie ulegnie zwiększeniu. O zmiany w tym zakresie w ostatnim czasie apelowała również Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy zawnioskował do ministra Czesława Siekierskiego o podjęcie działań w tej sprawie na szczeblu unijnym. KRIR zaproponowała zwiększenie limitu dla Polski z 1,25%, tak by pomoc de minimis dla Polski wzrosła do 1,5%.
Jaki jest limit de minimis w rolnictwie w 2024 r.?
Przypomnijmy, że limit pomocy de minimis w rolnictwie na 2024 r. w przypadku Polski wynosi 295 932 125,00 euro. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, limit wyczerpał się już z początkiem sierpnia br. W związku z tym KRIR zaapelowała do ministra rolnictwa o zwiększenie limitu również w odniesieniu do gospodarstwa.
W związku z trudną sytuacją pogodową w okresie wiosennym i obecną klęską powodzi należy natychmiast zwiększyć limit dla Polski i zapewnić środki w budżecie państwa na zapewnienie pomocy poszkodowanym rolnikom — argumentuje swoją propozycję samorząd rolniczy.
Czy limit pomocy de minimis w rolnictwie będzie wyższy?
Prace nad zwiększeniem limitu pomocy de minimis w rolnictwie trwają już na szczeblu unijnym, o czym poinformowało nas Biuro Prasowe ARiMR. Powyższą informację potwierdziło również MRiRW. Resort rolnictwa poinformował, że polska delegacja z szefem resortu na czele poparła wniosek Niemiec o zwiększenie limitu. Jednocześnie polska delegacja zawnioskowała o podniesienie pułapu tak, aby pomoc de minimis w rolnictwie na 3 lata na jedno przedsiębiorstwo podnieść do kwoty 50 tys. euro. Miało to miejsce podczas wrześniowego posiedzenia AGRIFISH w Brukseli.
Biorąc pod uwagę wszystkie informacje pochodzące zarówno z MRiRW, jak i ARiMR można przypuszczać, że limit pomocy de minimis wkrótce zostanie zwiększony, zgodnie z oczekiwaniami rolników.
Pomoc de minimis w rolnictwie — co to jest?
Przypominamy, że pomoc de minimis w rolnictwie to rodzaj wsparcia finansowego udzielanego producentom rolnym. Nie wymaga ona zgłoszenia do Komisji Europejskiej. Wspomnianą pomoc udziela się zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym. Co ważne, pomoc de minimis w rolnictwie wyróżnia limit, który dotychczas w okresie trzech lat podatkowych nie może przekroczyć kwoty 20 000 euro na jedno gospodarstwo rolne.
W ostatnich latach rolnicy mogli skorzystać z pomocy finansowej udzielanej w formule de minimis w rolnictwie w postaci np.:
- pomocy suszowej w przypadku gospodarstw,
- dopłat do materiału siewnego,
- dopłat do wapnowania,
- ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym,
- ulgi w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne (KRUS),
- ulgi w spłacie czynszu dzierżawnego za ziemię rolną dla KOWR,
- dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych,
- dopłat do utylizacji padłych zwierząt gospodarskich,
- dotacji na bioasekurację w przypadku ASF.
Źródło: Biuro Prasowe ARiMR; www.gov.pl; www.krir.pl; www.wmodr.pl
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!