Wypłata dopłat do nawozów ruszyła. Dowiedz się więcej!

Długo wyczekiwana przez rolników wypłata dopłat do nawozów wystartowała. Jak poinformowała ARiMR pierwsze dopłaty do nawozów trafiły już na konta rolników. Natomiast kolejne środki na swoje konta producenci będą otrzymywać sukcesywnie zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. Jakie dofinansowanie otrzymają rolnicy, którzy złożyli wniosek? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dopłat do nawozów do 31 maja 2022 r. W tym czasie do ARiMR wpłynęło niemal 427 tys. wniosków o powyższe wsparcie. Po zweryfikowaniu wniosków ARiMR ogłosiła, że wypłata dopłat do nawozów na które przeznaczono 3,9 mld zł rozpocznie się 11 lipca br.

Wypłata dopłat do nawozów od 11 lipca 2022 r.

W dniu 11 lipca 2022 r. rozpoczęła się wypłata dofinansowania do zakupu nawozów mineralnych dla rolników. Taką informację przekazała ARiMR, która również poinformowała o przekazaniu na konta bankowe 20 tys. rolników kwoty 138 mln zł. Natomiast pozostałą część tego wsparcia producenci będą otrzymywać stopniowo w lipcu, jak i w sierpniu.

Dofinansowanie do zakupu nawozów – kwota i stawki

Wypłata dopłat do nawozów ruszyła dla rolników, którzy złożyli wniosek o dofinansowanie do zakupu nawozów w wyznaczonym terminie. Wcześniej jednak producenci byli zobowiązani do złożenia wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 r.

Głównym celem uruchomionego wsparcia dla rolników to zrekompensowanie wyższych kosztów zakupu nawozów. Przy czym muszą być one nabyte w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Łączna kwota przeznaczona na ten cel wynosi 3,9 mln zł.

Na jakich zasadach prowadzona jest wypłata dopłat do nawozów? W jakiej wysokości rolnicy otrzymają wsparcie finansowe w tym zakresie?

Jak wyjaśniła ARiMR wysokość wsparcia wyliczono na podstawie stawek, które wynoszą:

  • 500 zł/ ha upraw rolnych – z wyłączeniem traw na gruntach ornych, a także łąk i pastwisk, lub
  • 250 zł/ ha łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z pominięciem powierzchni do której przyznaje się wsparcie w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Ponadto, wysokość dofinansowania obliczono przy uwzględnieniu różnicy między cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Wypłata dopłat do nawozów – rolnicy informują

Wypłata dopłat do nawozów to temat o którym dyskutują również rolnicy na forum rolniczym – agrofoto.pl

Niektórzy informują, że otrzymali już decyzję o przyznaniu dopłat do nawozów, jednak pieniądze nie trafiły jeszcze na ich konta bankowe.

Dadzą całe 500. Decyzję mam, ale pieniądze nie wiem kiedy. Znaczy mam wydana, bo do nie wysyłają – podaje użytkownik o nicku PawelWlkp.

tak miło się czytało dwie ostatnie strony, sprawdzam wiec szybko konto… nic nie wpłyneło – dodaje spwrp.

Czytaj również: Ceny nawozów lipiec 2022 ponownie w górę? Sprawdź!

Źródło: ARiMR; agrofoto.pl 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Andrzej T. pisze:

    Dzień dobry, moja decyzja w sprawie dopłaty za nawozy mineralne została przekazana do Departamentu Finansów ARiMR w Warszawie 21.07.2022 r. w celu realizacji wypłaty środków. Dziś dowiedziałem się bezpośrednio od Naczelnika Terenowego ARIMR, że powyższy departament czeka na środki z Ministerstwa. Zatem nie mam środków i nie wiadomo kiedy je dostanę. Już zaczynają się u nas żniwa i trzeba opłacić chociażby zaliczkę na kombajnowanie. Czy agroFakt.pl może sprawdzić czy moja informacja się potwierdza ?