Wymarznięte oziminy: wzór wniosku o szacowanie strat!

Podlaska Izba Rolnicza apeluje do rolników o składanie wniosków o szacowanie szkód z powodu wymarzniętych ozimin. Mamy wzór wniosku i załączników!

Ten rok dla ozimin nie był łaskawy mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Najpierw była ciepła i wilgotna jesień, która nie sprzyjała zahartowaniu ozimin, a potem, w ostatnich dniach grudnia nagle przyszły mrozy.

Brak w tym czasie okrywy śnieżnej okazał się bardzo niebezpieczny dla roślin i wyrządził wiele szkód w uprawach.

Grzegorz Leszczyński, prezes PIR

Teraz okazuje się, że wiele upraw ozimin wymarzło także w woj. podlaskim.

Przy grudniowych mrozach nie było śniegu, ale za to wiał bardzo silny wiatr, który zwiększył ryzyko wysmalania roślin przypomina prezes PIR. Brak w tym czasie okrywy śnieżnej okazał się bardzo niebezpieczny dla roślin i wyrządził wiele szkód w uprawach.

Dlatego też izba rolnicza poprosiła wójtów i burmistrzów z terenu woj. podlaskiego, by poinformowali sołtysów o możliwości składania w gminach wniosków o szacowanie szkód powstałych w wyniku złego przezimowania ozimin.

Niektórzy burmistrzowie i wójtowie już zastosowali się do prośby PIR, informując na swoich stronach internetowych o możliwości składania wniosków i podając wzory dokumentów: wniosku i dwóch załączników. Tak jest m.in. na stronie gm. Goniądz.

My przypominamy, że do wniosku trzeba załączyć kopię wniosku składanego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie płatności obszarowych na rok bieżący dodają pracownicy PIR. Dotyczy to producentów rolnych korzystających z płatności obszarowych.

Wzory dokumentów można pobrać tutaj:

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *