Wzrasta cena śruty sojowej

Cena śruty sojowej idzie w górę. W porcie w Gdyni notowania śruty w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wzrosły o 12%. Prawdziwym zawirowaniem na krajowym rynku może być  jednak zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych, który może obowiązywać już od przyszłego roku. Resort rolnictwa chce jednak przełożyć termin wejścia w życia nowych przepisów.

W lutym notowania śruty sojowej na giełdzie CBOT plasowały się na poziomie 360 USD za tonę, wówczas gdy w marcu wzrosły już do prawie 440 USD za tonę. Na wzrost cen wpłynęły obawy o wysokość zbiorów soi w Argentynie, która jest światowym liderem w eksporcie śruty sojowej.

Na wzrost cen wpłynęły obawy o wysokość zbiorów soi w Argentynie, która jest światowym liderem w eksporcie śruty sojowej.

Trwająca od kilku miesięcy susza w Argentynie przekładała się na stopniowe cięcie prognoz zbiorów soi w tym kraju. Na pogarszające się perspektywy produkcji masowymi zakupami kontraktów giełdowych reagował kapitał spekulacyjny, windując notowania. Argentyna jest trzecim co do wielkości producentem soi i pierwszym producentem i eksporterem śruty sojowej na świecie – ocenia Andrzej Bąk, analityk e-WGT S.A.

Reklama

Susza w Argentynie

Przedłużająca się susza w Argentynie naraziła tamtejszych rolników na duże straty. Jeszcze w lutym według szacunków IGC, zbiory soi miały plasować się na poziomie 50 mln ton. Teraz już wiadomo, że spadek zbiorów w tym kraju wyniesie nawet 12 mln ton (z 55 mln ton w sezonie 2016/17 do 43 mln ton w sezonie 2017/2018).

cena śruty sojowej

Ceny śruty sojowej w Polsce i na zagranicznych rynkach.

fot. CANVA

Cena śruty sojowej w kraju

Ta sytuacja przekłada się na ceny na krajowym rynku. Notowania śruty sojowej w porcie w Gdyni poszybowały w górę z 1430 zł/tonę (na początku lutego) do 1600 zł/tonę (pod koniec zeszłego miesiąca). Ceny soi również rosły, jednak skala podwyżek była niższa.

Pasze GMO zakazane?

Dużym zawirowaniem na rynku będzie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie modyfikowanych. Ma on obowiązywać w Polsce od początku przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że po raz kolejny termin wejścia w życie tych przepisów zostanie przesunięty. Resort rolnictwa podjął pracę na projektem nowelizacji tej ustawy, który pozwala na stosowanie pasz GM do 2024 roku.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *