Czy w końcu wzrosną ceny zbóż?

Nie mamy dobrych wiadomości dla producentów zbóż. Z analizy przeprowadzonej przez Bank Credit Agricole wynika, że w najbliższych miesiącach ceny zbóż w najlepszym razie pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Opinia oparta jest na miesięcznym raporcie Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych dotyczącym prognoz podaży i popytu na światowych rynkach rolnych w sezonie 2015/2016. Powodów złej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim należy wymienić wyższe prognozy produkcji pszenicy w Argentynie oraz na Ukrainie, przy jednocześnie mniejszej, o 4,7 mln ton, prognozowanej światowej konsumpcji. Przyczyniła się do tego przede wszystkim sytuacja w Chinach, gdzie zmniejsza się udział w rynku produktów na bazie pszenicy.

Sytuacji nie poprawiają także niejasne wymogi fitosanitarne największego dotąd importera zbóż – Egiptu. Niejasność przepisów dotyczących zawartości sporyszu w ziarnie doprowadziła do wzrostu premii za ryzyko i podniesienia cen przez dostawców. W konsekwencji Egipt przejściowo wstrzymał zakup ziarna.

Z prognozami zgadza się Piotr Malicki, sekretarz Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych: – W Polsce 70% wszystkich zasiewów to zboża. Mamy nadprodukcję. Poza tym duże gospodarstwa wyzbywają się produkcji zwierzęcej na rzecz zbóż nie poprawia to sytuacji. Być może zbiory będą jednak mniejsze od zaplanowanych. Niestety ma to związek z wymarznięciami na polach. O tym jednak przekonamy się dopiero w marcu – stwierdza.

Wykres kontynuacyjny kontraktór terminowych na pszenicę na giełdzie EURONEXT. (Źródło: Reuters)

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *