Wzrost cen zbóż – kto na tym straci najbardziej? Sprawdź!

Wzrost cen zbóż, który obserwuje się od kilku miesięcy cieszy rolników. Jednak pojawiają się również negatywne konsekwencje tej sytuacji odczuwalne już przez rolników, hodowców zwierząt, a także zwykłych konsumentów. Rezultaty wynikające z podwyżek cen zbóż zawarto w opracowaniu przedstawionym przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
Wzrost cen zbóż niesie za sobą poważne konsekwencje na które zwróciło uwagę Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Wysokie ceny zbóż wpływają m.in. na spadek opłacalności produkcji. A to w dalszej perspektywie doprowadzi do pogłębienia problemów finansowych rolników. Jakie jeszcze skutki niosą za sobą rosnące ceny zbóż? Sprawdźmy!
Spis treści
Wzrost cen zbóż i pasz – konsekwencje dla produkcji zwierzęcej
Jak zauważa Janusz Rowiński, członek TEB wzrost cen zbóż, a także soi przyczynił się do wzrostu cen pasz. Co z kolei odczuwają przede wszystkim hodowcy świń i drobiu. Według ZSRIR we wrześniu 2021 r. nastąpił wzrost cen pasz przemysłowych dla świń o 16 proc. Natomiast dla drobiu pasze wzrosły o 12,5 proc. w porównaniu do września 2020 r.
Według Towarzystwa Ekonomistów Polskich, konsekwencjami wzrostu cen zbóż będą więc wyższe koszty chowu zarówno świń jak i drobiu.
W konsekwencji wzrostu kosztów i spadku cen skupu obie te gałęzie produkcji zwierzęcej przez znaczną część ubiegłego roku nie przynosiły rolnikom zysków lub nawet generowały straty – dodaje Janusz Rowiński.
Wzrost cen zbóż wpłynął na trudną sytuację w jakiej znaleźli się zarówno hodowcy drobiu jak i producenci trzody chlewnej. Jeśli chodzi o hodowców drobiu to ich przyszłość pozostaje niepewna, ze względu na ceny i ptasią grypę.
Janusz Rowiński zwrócił uwagę: – Sytuacja cenowa w nadchodzących miesiącach jest jednak niepewna: zmniejszenie różnicy między wzrostem cen skupu a wzrostem cen paszy we wrześniu i październiku może świadczyć o początku nowego okresu pogarszania już niewysokiej opłacalności mięsnego chowu drobiu. Niezależnie od tego poważnym zagrożeniem chowu drobiu jest ptasia grypa.
W znacznie trudniejszej sytuacji znajdują się jednak producenci trzody chlewnej. Obecnie nawet gospodarstwa o najniższych kosztach chowu świń przynoszą straty lub nie dają zysku – stwierdza przedstawiciel TEB.
Po czym dodaje, że największe straty mogą ponieść rolnicy, którzy w ostatnich latach przeprowadzili poważne inwestycje w swoich gospodarstwach. To kolejne – po afrykańskim pomorze świń (ASF), który już dotarł do województwa lubuskiego – zagrożenie dla ważnej gałęzi polskiego rolnictwa – podkreśla Janusz Rowiński.
Przeczytaj również: Historyczny wzrost cen pszenicy i rzepaku. Sprawdź!
Aktualne ceny zbóż a ceny produktów spożywczych
Wzrost cen zbóż, a szczególnie pszenicy wpłynie również na zwiększenie kosztów produkcji artykułów zbożowych, a co tym idzie na ceny płacone w sklepach przez konsumentów. Obecne wzrosty cen np. pieczywa według przedstawicieli branży piekarniczej wynikają jednak w znacznym stopniu ze wzrostu kosztów pracy i energii.
Niemniej jednak wzrost cen zbóż pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, które odczują rolnicy zajmujący się m.in. produkcją zwierzęcą. Wysokie ceny zbóż odbiją się również na cenach artykułów spożywczych takich jak mąka, czy olej. Co oznacza, że skutki wysokich cen zbóż odczujemy wszyscy.
https://twitter.com/infograin_m/status/1460183893588520960
Przeczytaj również: Wirus ptasiej grypy – PIWet apeluje do gospodarstw
Źródło: Towarzystwo Ekonomistów Polskich; MRiRW
