XI Piotrkowskie Targi Ogrodnicze już w niedzielę!

Blisko 2 ha terenów wystawowych. Ponad 130 stoisk. Nasiona i cebule roślin rabatowych, balkonowych i doniczkowych, sadzonki winorośli, drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. To wszystko i znacznie więcej przyniosą XI Piotrkowskie Targi Ogrodnicze.
XI edycja Piotrkowskich Targów Ogrodniczych odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 kwietnia. To początek sezonu wystawienniczo-targowego w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.
– Targi „Pamiętajmy o ogrodach” to sama radość. Po białej zimie, szarym przedwiośniu – eksplozja barw, zapachów, kształtów; eksplozja energii, pomysłów i radości tworzenia – opowiada Tomasz Mroczek, dyrektor ŁODR-u. – Trzeba tu być i popatrzeć na twarze ludzi, którzy przybyli tu, by zdobyć często bardzo określony kwiat, bylinę, drzewko, bo tylko ta roślinka ozdobi ich otoczenie. Twarze są jasne, radosne i… zdeterminowane. Wystawcy dwoją się i troją, zachwalają, pouczają, jak pielęgnować. Trzeba przyznać, że mają ogromną wiedzę na ten temat.
Jak zapewnia Tomasz Mroczek, sam plac wystawowy jest już dobrze przygotowany, a stanowiska czytelnie oznakowane: – Teren nie jest co prawda utwardzony, ale zawsze zamawiamy bezdeszczową pogodę – uśmiecha się dyrektor ośrodka w Bratoszewicach.
– Piotrkowskie Targi Ogrodnicze to nie tylko rośliny, choć trzeba przyznać, że w tej dziedzinie z roku na rok asortyment jest coraz bogatszy, nastawiony na nowości – wyjaśnia Hubert Sierant, komisarz targów. – Oferta jest bardzo zróżnicowana. Zainteresowani odnajdą tu również stoiska ze sprzętem do pielęgnacji roślin i ogrodów, podłożami czy nawozami; nie zabraknie rękodzieła, a nawet mebli ogrodowych – dodaje. – W ostatnich latach coraz liczniejszą grupę stanowią też wystawcy prezentujący odnawialne źródła energii. Miłośnicy sztuki ogrodowej będą mieli okazję zapoznać się z nowymi trendami w aranżacjach terenów zielonych.
W tym roku zaskoczymy innym usytuowaniem sceny, która będzie umiejscowiona tuż przy zamku. Powiększy nam to trochę plac wystawowy, scena będzie wygodniejsza, z lepszą akustyką.
Przez ostatnie lata Piotrkowskie Targi Ogrodnicze stały się wiodącym wydarzeniem wystawienniczym sektora ogrodniczego w woj. łódzkim. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2006 r., uczestniczyło ok. 60 wystawców, a tereny targowe odwiedziło kilka tysięcy osób. Liczba wystawców systematycznie wzrasta i w ostatnich latach oscyluje w granicach 130–160. Tereny targowe odwiedza rokrocznie 8–10 tysięcy zwiedzających.
– Do udziału w tegorocznych targach zgłosiło się już 130 wystawców, a lista wciąż jest otwarta – mówi Hubert Sierant.
Z kolei dyrektor ŁODR-u zapowiada: – W tym roku zaskoczymy innym usytuowaniem sceny, która będzie umiejscowiona tuż przy zamku. Powiększy nam to trochę plac wystawowy, scena będzie wygodniejsza, z lepszą akustyką, co nie jest bez znaczenia, ponieważ integralną częścią organizowanych przez nas targów i wystaw jest promocja rodzimego folkloru, twórców ludowych, wszystkiego, co nowe na wsi polskiej, więc i gospodarstw agroturystycznych czy edukacyjnych, produktów lokalnych i regionalnych. Piotrkowskie targi mają swoją ciepłą, kolorową atmosferę, warto ją poczuć, zapraszam więc 17 kwietnia do zamku w Bykach.
Warto skorzystać z zaproszenia!
Relację z wydarzenia znajdziecie w artykule: XI Piotrkowskie Targi Ogrodnicze zakończone z sukcesem!
