Za co można stracić dopłaty bezpośrednie? Gra nie warta świeczki!

Jeszcze kilka dni i tak długo oczekiwane pieniądze trafią na konta rolników. W przyszłym tygodniu zaczynają się wypłaty zaliczek! To miła chwila, lecz czy mamy świadomość, że nasze przypadkowe czy też zamierzone działanie może przynieść rozczarowanie? Warto zastanowić się, za co można stracić dopłaty bezpośrednie.

Najbardziej oczywiście boli utrata lub zmniejszenie dopłat, gdy nie dopilnujemy zobowiązań związanych z przestrzeganiem wymogów postawionych przez ARiMR. Celowe popełnianie oszustwa jest jak gra na loterii: albo się uda, albo nie. Tego, żeby się nie udało pilnują kontrolerzy ARiMR i Inspekcji Weterynaryjnej.

Przeczytaj również: Ruszyła wypłata dopłat bezpośrednich 2021

Za co można stracić dopłaty bezpośrednie?

Lista „przewinień”, które może popełnić rolnik jest bardzo długa. Istotną rolę odgrywa też ich „waga”. Jeśli kontrole przeprowadza ARiMR, to na pewno zwracana jest uwaga na nieprawidłowości związane z dobrą kulturą rolną, która powinna być zgodna z ochroną środowiska. Kontrolerzy szczególny nacisk kładą na to, czy spełnione są wymogi z obszarów takich, jak: środowisko, zmiana klimatu, utrzymanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej, zdrowie publiczne, w zakresie produkcji żywności pochodzenia roślinnego i zdrowie roślin.

Lekarze z Inspekcji Weterynaryjnej sprawdzą m.in. wypełnienie wymogów dotyczących zdrowia publicznego w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, zdrowia zwierząt oraz dobrostanu zwierząt. Nakładane na rolników kary zależą od wagi przewinienia. Nie trzeba chyba dodawać, że najbardziej dotkliwe są sankcje po udowodnieniu oszustwa.

Kontrole ARiMR na miejscu

Jak nazwa wskazuje, sprawdzanie prawdziwości danych podanych we wniosku o płatności wykonuje się faktycznie na terenie gospodarstwa. Po wcześniejszym powiadomieniu rolnika dokonuje się pomiaru powierzchni działek rolnych zgłoszonych do płatności we wniosku. Więc jeśli pada pytanie: za co można stracić dopłaty bezpośrednie? Odpowiedź jest prosta: za nieprawidłowe zgłoszenie powierzchni działek do płatności. Chodzi o to, że podana powierzchnia działek we wniosku musi odpowiadać stanowi faktycznemu w polu. Ekstremalną sytuacją jest pobranie płatności przez osobę nieużytkującą gruntów. W takim przypadku Agencja dochodzi zwrotu płatności wraz z odsetkami.

O problemach rolników przeczytasz w artykule: Kontrole ARiMR. Czy rolnik powinien się ich obawiać?

Za co można stracić dopłaty bezpośrednie hodując zwierzęta?

Hodowca bydła, owiec, kóz lub świń ma obowiązek zgłosić do biura powiatowego ARiMR wszystkie zdarzenia powodujące zmniejszenie lub zwiększenie liczby zwierząt w siedzibie stada. Ma na to 7 dni. Gospodarz musi także pamiętać o numerze producenta, prawidłowym oznakowaniu posiadanego bydła, owiec, kóz, świń czy zaopatrzeniu bydła w paszport, itp.

Jeśli nie zaniedba się tych czynności, nie trzeba będzie martwić się i zadawać pytania: za co można stracić dopłaty bezpośrednie.

Krótka rozmowa o karach na forum

Dopłaty bezpośrednie i kontrole to częsty temat na rolniczych forach.

aappaa:
Witam. Miał już ktoś kontrolę z weterynarii? Jakie były kary w przypadku nieprawidłowości. Byli u mnie niedawno i wykryli kilka niedociągnięć. Powiedzieli żebym uzupełnił, ale bez kary się nie obejdzie… czego mogę się spodziewać??
mora:
Usuń niedociągnięcia i zobacz co będzie dalej. Jeżeli solidnie podejdziesz do tego, to byłabym optymistką. Jakby chcieli Ci zaszkodzić, to dowaliliby Ci od razu (mogą). Powodzenia.
Zbyszek 8201:
Tak jak pisze koleżanka – usunąć niedociągnięcia i być dobrej myśli. U sąsiada byli [o dobrostan], dali 2 tyg. na poprawki. Kary lecą za nieprawidłowości w księdze, brak kolczyków, itp. Dobrostan jest do dogadania.
Maroon:
Jest losowanie, kogo mają kontrolować, ale na pierwszy strzał idą MR i ci co brali PROW.

Co ważniejsze, można tu postawić dwa pytania: za co można stracić dopłaty bezpośrednie i za co stracić żywą gotówkę w wyniku nałożonej grzywny?

Przeczytaj również: Dopłaty do kredytów – 16 mln zł dla młodych rolników

Dopłaty bezpośrednie – za co można je stracić wg spisu uchybień?

Wykaz zaniedbań mogących wystąpić u hodowców znajdziemy w dokumencie pn. Kontrola na miejscu w zakresie wzajemnej zgodności – lista kontrolna, sankcje.

W związku z tym podajemy kilka przykładów „niedociągnięć” mogących wystąpić w gospodarstwie.

 • Stwierdzono, że rolnik nie posiada dokumentacji dotyczącej rodzaju i pochodzenia paszy podawanej zwierzętom.
 • Wykazano, że rolnik nie posiada dokumentacji (ewidencji) leczenia zwierząt.
 • Zauważono, że wpisy w księdze rejestracji świń w formie papierowej albo elektronicznej nie zostały dokonane przez rolnika w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie.
 • Stwierdzono, że rolnik nie przechowuje danych zawartych w księdze rejestracji świń przez okres 3 lat od dnia utraty posiadania zwierzęcia.
 • Brak numeru siedziby stada.
 • Zwierzę nie jest oznakowane w terminie 7 dni od dnia urodzenia zwierzęcia lub dnia kontroli granicznej… .

Za co można stracić dopłaty bezpośrednie – podsumowanie

Oszukiwania z premedytacją ARiMR nie ma sensu oczywiście komentować. Biorąc pod uwagę powagę problemu warto znać rozporządzenia UE. Jeśli chodzi o wnioski, to jest np. zalecenie, aby zapewnić jak największą skuteczność przepisów przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu, powinno ono mieć zastosowanie do wniosków o przyznanie pomocy, wniosków o wsparcie i wniosków o płatność.

Jeśli rolnicy wiedzą, za co można stracić dopłaty bezpośrednie, to muszą poznać jeszcze jeden punkt widzenia UE. Ogólnie mówiąc brzmi on następująco: Beneficjenci powinni mieć możliwość zmiany (…) wniosku w celu skorygowania nieścisłości i uniknięcia kar.

Przeczytaj również: Stawki dopłat 2021 – ile zyskaliśmy, ile straciliśmy w ciągu roku?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 101

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Aga pisze:

  Jak prawidłowo powinno się przechowywac nawozy. Ile metrów od zabudowań mieszkalnych i jaka odleglosc od granicy z sąsiadem.

 2. Avatar Andtre pisze:

  Myśliwi będą pilnować rolników tak jak oni pilnują koryta. Wszyscy muszą na nich robić? Nie, dość!