Zaliczki dopłat 2021 – będą nowe zasady wypłat? Sprawdź!

Kto otrzyma zaliczki dopłat bezpośrednich 2021? Czy wstępne płatności dostaną również rolnicy u których przeprowadzana jest kontrola administracyjna, foto lub kontrola na miejscu? Sprawdźmy jakiej odpowiedzi w tej sprawie udzieliło MRiRW.

Rozważenie możliwości prawnych, które pozwalają, aby zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności z PROW trafiły również do rolników u których prowadzone są kontrole administracyjne, foto czy na miejscu zaproponował zarząd KRIR. Według samorządu rolniczego zaliczki powinny trafić do wszystkich rolników. Czy rzeczywiście tak będzie? Sprawdźmy!

Przeczytaj: Wypłata zaliczek dopłat 2021 – ilu rolników otrzymało pieniądze?

Zaliczki dopłat 2021 dla wszystkich rolników?

KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o wprowadzenie możliwości prawnych, aby zaliczki na poczet płatności bezpośrednich otrzymali wszyscy rolnicy. Uwzględniając przy tym także producentów objętych wyżej wymienionymi kontrolami. Samorząd rolniczy twierdzi, że przyjęte zasady wypłacania zaliczek tylko rolnikom niewytypowanym do kontroli spotykają się z niezadowoleniem wśród gospodarzy.

Stąd też zarząd KRIR przedstawił w imieniu rolników następującą propozycję:

Zdaniem samorządu rolniczego zaliczki powinny być wypłacane wszystkim rolnikom, a po zakończeniu kontroli i wydaniu decyzji należałoby wykonać końcowe rozliczenie.

Czy zaliczki dopłat 2021 trafią więc do wszystkich producentów? Jak do tej propozycji odniósł się minister rolnictwa?

Przeczytaj również: Wysokie ceny nawozów – jakie są prognozy? Czy na wiosnę będzie taniej?

Dopłaty bezpośrednie 2021 – kto otrzyma zaliczki?

MRiRW odpowiadając na pismo KRIR wyjaśniło, że Polska wielokrotnie zabiegała w KE o zwiększenie kwoty zaliczek. Ponadto, niejednokrotnie proponowano, aby zaliczki dopłat mogli otrzymać rolnicy pomimo niezakończonych kontroli na miejscu. Tak samo było w 2021 r. Jednakże pomimo interwencji MRiRW propozycję dotyczącą możliwości wypłaty dopłat bezpośrednich przed zakończeniem kontroli na miejscu nie uwzględniono w przepisach unijnych.

Możliwa jest wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich 2021 w przypadku jednolitej płatności obszarowej, czy płatności związanej z produkcją jeżeli zakończone kontrole na miejscu nie wykażą żadnych nieprawidłowości.

Zaliczki dopłat bezpośrednich z ARiMR – wypłaty trwają

W związku z tym, zaliczki dopłat 2021 i ich wypłata dla wszystkich rolników nie jest możliwa. Jednakże:

ARiMR dokłada wszelkich starań, aby zaliczki na poczet płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW za 2021 r. były realizowane sprawnie, nie odstępując przy tym od wymaganej przepisami unijnymi weryfikacji warunków kwalifikowalnościpodkreśliło na koniec MRiRW.

Przeczytaj również: Emerytura z KRUS a posiadanie ziemi – w czym problem?

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 328

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak zmodernizować opryskiwacz?Zobacz Stary opryskiwacz z GPS

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Anitka pisze:

  Witam. Otrzymałam zaliczkę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa zaliczka na poczet dopłat bezpośrednich zaliczka ta to naliczona kwota z tytułu ONW
  Każdy rolnik otrzymał lub otrzyma zaliczkę z tytułu ONW jest to wstępną zaliczka zaś w listopadzie otrzymamy część dopłat obszarowych ok 80 procent dopłat zaś od początku grudnia reszta dopłat obszarowych i z tytułu dopłat do różnych upraw ,płodów rolnych jakie rolnik zarazem producent zasiał czy zasadził swoje areały. Dopłaty do np. roślin strączkowych,okopowych, pastewnych, oleistych, truskawek,pomidorów,ziemniaków skrobiowych,buraków cukrowych,chmielu, tytoniu i inne płody rolne,dopłaty do zwierząt trzody chlewnej, bydła mlecznego . Jeśli chodzi o zaliczki nie są to duże kwoty,ale zawsze to coś i każdy rolnik,producent czeka na zaliczki na poczet dopłat obszarowych i uprawowych. Przyznam,że jestem początkującym producentem rolnym ,mam działki rolne przepisana przez moją mamę do mamy należały działki rolne,które mnie córce przekazała spisując umowę. Nie jest tego wiele ponad 9 ha oraz ok. 2 ha prywatnego własnego lasu. Pierwszy raz złożyłam wniosek o dopłaty w kwietniu bieżącego roku. To moje pierwsze w życiu dopłaty , nie sądziłam że w taki sposób Agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa w taki sposób wypłaca transzami dopłaty najpierw zaliczka z tytułu ONW,potem dopłaty czy zaliczki z tytułu dopłaty obszarowe i na końcu z tytułu upraw, płodów rolnych. Jak pytałam znajomych producentów rolnych od dawna tak jest ,gdzie Agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa w taki sposób wypłaca dopłaty . Nie dziwi mnie, iż każdy producent rolny czeka na dopłaty obszarowe,które będą wypłacane do końca listopada obecnie są to wypłaty zaliczek z tytułu ONW . Niestety często oglądam Agrobiznes czy czytam informacje o rolnictwie, ogrodnictwie i z z tych źródeł czerpie wiedzę na temat rolnictwa,produkcji rolnej. Jak wiemy też dopadła nad drożyzna zdrożały nawozy, materiały siewne , owszem ceny zbóż poszły w górę ale i ceny żywności też ostro poszły w górę, i nadal prognozy są takie,że nadal ceny żywności,czy innych produktów ,nawozów, paliwa poszybują w górę. Szok normalnie. Nie dziwi nas gdyż rząd za wszelką cenę chce załatać swoją dziurę budżetową, kosztem naszych podatków które są odprowadzane przez nas. Rząd podnosi akcyzy na alkohol,papierosy to i wiadomo iż paliwa znowu zdrożeją . Wykończą nas. Wspomnę,iż pandemia koronawirusa niestety ostro wdała się we znaki producentom rolnym ,sadownikom,olbrzymie straty ponieśliśmy niestety. Dobrze to nie będzie w Polsce drodzy pansteo. Życie jest drogie a jeść się chce każdemu niestety. Aż szkoda słów na to co się wokół nas dzieje. Włosy jeża się na głowie na myśl tego co nas jeszcze czeka. Pożyjemy zobaczymy. Musimy to jakoś przetrwać ale czym kosztem nerwów,stresu,zdrowia. Niestety ja to odczuwam i moi bliscy,znajomi,przyjaciele. Powodzenia życzę
  Pozdrawiam serdecznie..

 2. Mariusz pisze:

  Proszę się nie bać. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Media nas cały czas straszą. Jest coraz trudniej-zgadza się. Rolnik powinien brać żywność że wsi. Można kupić jeszcze mleko czy mięso. Warzywa,owoce, ziemniaki- można mieć swoje lub od innego rolnika. Na wsi jakoś da się radę… taniej i zdrowiej. Nawozu drogiego nie kupię. Dobrze też mieć alternatywne źródła dochodu. PLAN demia to plan kontroli społeczeństwa… jak powiedział Vateusz : „Identyfikacja, informatyzacja, inwigilacja”
  Zdrowo proszę się odżywiać- miód, cytryna,imbir,czosnek. Witaminy C,D (i inne wg potrzeb) i tym się leczyć.
  PS. Nie biorę udziału w testach i modyfikacji DNA.