Zaprawianie nasion zbóż jarych to podstawa!
Zaprawianie nasion zbóż jarych to podstawa, gdy chcemy uzyskać wysokie plony dobrej jakości. Stale rosnący udział zbóż w strukturze zasiewów znacznie zwiększa zagrożenie ze strony chorób grzybowych. Duże znaczenie w uzyskaniu wysokiego plonu ma jakość materiału siewnego i jego zaprawianie. Grzyby chorobotwórcze są główną przyczyną niskiej jakości ziarna oraz spadku plonu.
Oziminy, tak jak zboża jare, wymagają dobrej ochrony już od momentu siewu. Są tak samo narażone na atak ze strony grzybów bytujących w glebie oraz tych znajdujących się w materiale siewnym. Jedynym zagrożeniem dla zbóż jarych nie są sprawcy pleśni śniegowej oraz pałecznicy zbóż i traw.
Spis treści
Jakie choroby grożą uprawom jarym?
Choroby grzybowe atakują zboża jare już od momentu siewu. Niektóre z nich są zauważalne dopiero w późniejszych fazach rozwojowych, kiedy na podjęcie odpowiednich kroków jest już za późno. Do najpoważniejszych chorób grzybowych, które mogą się pojawić, gdy nie zaprawimy nasion, należą:
- Zgorzel siewek
- Śnieć cuchnąca oraz karłowa pszenicy
- Głownia pyląca pszenicy oraz jęczmienia
- Głownia zwarta jęczmienia
Zanim zaprawimy materiał siewny wybranym preparatem, należy go odpowiednio wcześniej przygotować (doczyścić), a także właściwie przeprowadzić ten zabieg.
Zaprawianie nasion zbóż jarych – substancje
Zaprawa chroni nie tylko przed grzybami bytującymi na ziarnie, ale również tymi znajdującymi się w samej glebie.
Zaprawianie nasion jest w przypadku niektórych chorób jedyną skuteczną metodą walki z nimi. Wobec tego warto stosować preparaty oparte na co najmniej dwóch substancjach aktywnych. W ten sposób aktywnie zwiększamy spektrum zwalczanych chorób. Ważna kwestią jest, aby pochodziły one z różnych grup chemicznych. Dobra zaprawa nasienna powinna radzić sobie nie tylko z podstawowymi chorobami, ale także z tymi, które zagrażają roślinie już od momentu siewu.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku jęczmienia jarego jest zastosowanie połączenia dwóch preparatów: Systiva 333 FS oraz Kinto Duo 080 FS z firmy BASF. Oprócz podstawowych chorób, dzięki połączeniu substancji aktywnych z obydwu preparatów, można dodatkowo zwalczyć jedną z najgroźniejszych chorób jęczmienia jarego – plamistość siatkową.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!