Zbiory kukurydzy 2021 będą rekordowe? Dowiedz się więcej!

Zbiory kukurydzy 2021 będą wyższe niż w zeszłym roku, co wynika ze zwiększonej powierzchni zasiewów. Taką informację przekazał Wydział Analiz Rynkowych Biura Analiz i Strategii KOWR. Rekordowe zbiory zapowiadają się nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Jak w takim razie będą przedstawiać się ceny kukurydzy w najbliższych miesiącach? Sprawdźmy!
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przekazał informacje z której wynika, że Polska w 2021 r. może stać się czwartym producentem kukurydzy w UE. Obiecująco zapowiadają się zbiory kukurydzy 2021, ale czy tak samo będzie z cenami? Czy ceny kukurydzy 2021 pójdą w górę?
Zbiory i powierzchnia kukurydzy 2021 wg GUS i ARiMR
Jak podaje portal wnp.pl rekordowe zbiory kukurydzy 2021 w Polsce to efekt zwiększonej powierzchni zasiewów. Według GUS powierzchnia kukurydzy na ziarno wynosi prawie 1 mln ha, co oznacza wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do 2020 r. Natomiast na podstawie wniosków o dopłaty bezpośrednie z ARiMR można stwierdzić, że powierzchnia uprawy kukurydzy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę wynosi ponad 1,7 mln ha. Czyli o 21 proc. więcej niż w 2020 r.
Produkcja kukurydzy w Polsce w największym stopniu występuje w woj. wielkopolskim, mazowieckim, a także kujawsko-pomorskim. Wyższe zbiory kukurydzy 2021 przewidywane są również w Europie, a konkretnie w Rumunii (o 48 proc.), Bułgarii (o 22 proc.), a także w Polsce (o 60 proc.).
Według prognoz światowe zbiory kukurydzy mają być także wyższe, od tych z zeszłego roku.
Według wrześniowych szacunków jej globalne zbiory wyniosą blisko 1198 mln ton tj. o 7 proc. więcej niż rok wcześniej – podaje portal wnp.pl
Cena kukurydzy 2021 i jej prognozy
Wzrost można zauważyć również w przypadku cen kukurydzy. Według GUS jeszcze w lipcu 2021 r. średnia cena kukurydzy wynosiła 1012 zł/t. Co oznacza, że była o 3 proc. wyższa niż w czerwcu br. Na dodatek cena ta była o 35 proc. wyższa niż w 2020 r. Jaki czynnik wpłynął więc na wzrost ceny kukurydzy?
Jednocześnie duży krajowy popyt na to zboże, przy mniejszych zapasach był dodatkowym czynnikiem wpływającym prowzrostowo na ceny – pisze portal wnp.pl
Zbiory kukurydzy 2021 będą wyższe, niż przed rokiem. A jak z cenami? Czy ceny kukurydzy 2021 będą rosnąć, czy wręcz przeciwnie? Na to pytanie odpowiedzieli analitycy z KOWR następująco:
(…) po żniwach decydujący wpływ na ceny kukurydzy będzie miał popyt na to ziarno, zwłaszcza z przeznaczeniem na eksport. Ceny kukurydzy w Polsce będą podążały za zmianami na rynkach zagranicznych. Ich górny poziom będzie ograniczany ceną ziarna pochodzącego z importu.
Czytaj również: Usługi rolnicze 2021 – jaki jest cennik na jesień? Sprawdź!
Źródło: wnp.pl/ GUS / KOWR