Zbiór kukurydzy na ziarno 2021. Plony dobre, ale ceny…

Trwają zbiory kukurydzy na ziarno. Nie są rewelacyjne, ale też i nie najgorsze. Poważnym problemem jest podjęcie decyzji, jakie sprzedać ziarno – suche czy mokre? Przy obecnych cenach gazu zbiór kukurydzy na ziarno 2021 może przynieść spore rozczarowanie finansowe.

Wielu rolników oblicza w tej chwili nie koszty opłacalności, lecz koszty nieopłacalności. Wszelkie wcześniejsze kalkulacje w chwili obecnej nie mają sensu. Podrożało paliwo, gaz, nawozy, środki ochrony roślin, usługi, transport itd. itp. A w tle słychać chórek: Polacy, nic się nie stało…

Zbiór kukurydzy na ziarno 2021 – terminy

Mimo, że zbiory kukurydzy na ziarno 2021 w pełni, warto przypomnieć, że termin dojrzałości omłotowej łatwo określić obserwując kolby. Dojrzałość roślin następuje w momencie pojawienia się czarnej plamki znajdującej się najpierw na czubku kolby, a później także w miejscu umocowania ziarniaka do osadki kolby. Zaleca się zbiór kukurydzy na ziarno w czasie na 2 – 4 tygodni od chwili pojawienia się czarnej plamki. Istotne jest również, aby nie opóźniać zbyt mocno zbiorów ze względu na ryzyko porażenia roślin przez grzyby z rodzaju Fusarium. Rzecz jasna termin zbioru zależy nie tylko od odmiany kukurydzy, ale także od warunków pogodowych. Nawiasem mówiąc, czarna plamka tworzy się około 60. dnia licząc od początku wiechowania kukurydzy.

Kukurydza – plony wg GUS

Właściwie nie chodzi tu o plony, lecz powierzchnię uprawy kukurydzy. Według GUS, wynosi ona – kukurydza na ziarno – blisko 1 mln ha, czyli o ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. Według danych ARiMR, opartych o wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich w 2021 r., łączna powierzchnia uprawy kukurydzy na ziarno i kiszonkę wynosi ponad 1,7 mln ha i jest o 21 proc. większa niż w 2020 r. A co z plonami?

– Jesteśmy po zbiorach z poletek doświadczalnych i mamy już pierwsze oceny – ocenia zbiór kukurydzy na ziarno 2021 Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. – Nie są to jakieś rekordy, ale można być delikatnie zadowolonym. Z dwudziestu odmian, które zebraliśmy, jedna dała 12 ton na sucho, dwie dały po 11 ton na sucho i 2 dały powyżej dziesięciu ton na sucho. Ten wynik można uznać za średni. Pozostała część odmian dała wydajność w okolicach 10 ton. Wiąże się to również z tzw. „wczesnością”. Odmiany wcześniejsze szybciej dochodzą, ale mają krótszy okres wegetacji i z reguły dają mniejszy plon. W kraju kukurydziane żniwa wchodzą w fazę intensywnego zbioru. Do tej pory zebrali kukurydzę rolnicy, którzy planowali zasiać pszenicę. W tej chwili zaczynają się zbiory kukurydzy odmian średnio wczesnych i średnio późnych. Na szczęście pogoda jest nienajgorsza i nie przeszkadza w zbiorach.

Opłacalność czy porażka?

Zdaniem Tadeusza Szymańczaka skandalem jest jednak aktualna sytuacja na rynku

– Ja zrobiłem tym razem kalkulacje nieopłacalności kukurydzy – mówi Tadeusz Szymańczak. – Żeby mieć jakąkolwiek korzyść przy tych zwiększonych, aktualnych cenach, które wciąż się pną w górę, musiałbym zebrać prawie 11,5 tony suchego ziarna, aby pokryć koszty i nakłady. A gdzie mój dochód, odtworzenie produkcji? To jest tragedia. Ceny skupu kukurydzy to 1030 – 1040 zł/t za ziarno suche. Ceny kukurydzy mokrej 2021 kształtują się w granicach 600-650zł/ha. Sytuacja jest o tyle zła, że rolnicy mają zobowiązania zarówno wobec ARiMR a wielu także w stosunku do banków. Pogarszają ją ceny gazu. W zeszłym roku płaciłem za gaz 1,02 zł/litr, w tym roku miałem propozycję kupna za 2,22 zł/litr. To jest wzrost ponad 100%. Oczywiście mogę wystawić cenę uwzględniającą moje koszty, tylko kto w tej cenie kupi kukurydzę?

Przeczytaj również: Ceny suszenia kukurydzy 2021

Zbiór kukurydzy na ziarno 2021 – podsumowanie

Najlepszym podsumowaniem zbioru kukurydzy są z całą pewnością wypowiedzi rolników na forum Agrofoto.

Tomasz0611:
Ja suszę po rodzinie, to praktycznie pokrywam tylko koszty (…). Ale przy obecnych cenach gazu wcale nie ma się co dziwić, że suszenie poszło ostro w górę.

Mikruss:
Dzisiaj wykoszona jedna działka, piach totalny „7 klasa” plon 9 ton z 1 ha i 29.7% po kombajnie.
Sąsiad jechał Ambrosini 12ton i 26% po kombajnie, ale ziemia na 2 ha mozaika, od 6 do 4a. Na skupie 650 netto przy 30%. Adros Dobrzyca 650 zł netto oraz Olech Usługi Borucin też 650 zł netto za 30%

Misiekk45:
Sąsiad wczoraj kosił z KWS FAO 230. Wilgotność 31%, wydajność ok. 12 ton, cena 620 netto, woj. łódzkie.

Dastan:
Niezłe ceny macie, u mnie w okolicy 610 netto , Cedrob nawet nie bierze.

Można powiedzieć: co kraj, to obyczaj. Jedno jest pewne – zbiór kukurydzy na ziarno 2021 trwa!

Czytaj też: Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2021 – jak przebiega? Nie jest źle, ale…

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Misio pisze:

    Ja skosiłem 2 działki 2.5 ha średnia wilgotnoś 34% głownia zawyrzyła wilgotność na piachurach cena 600 netto mazowsze. Niezły cyrk zgotowali nam cena fajna ale przy zeszłorocznych kosztach a w tym i następnym roku strach pomyśleć co będzie.