Zboża jare: kiedy wysiewać?

Download PDF

Powoli nadchodzi czas, by siać zboża jare. Przez wiele lat najlepszym terminem do wykonania tych prac była końcówka marca. Zmiany klimatyczne skłaniają jednak do elastyczności .

Dla pszenicy jarej optymalnym, podręcznikowym terminem siewu w Polsce centralnej jest koniec marca, jednakże dopuszczalnym terminem maksymalnym jest z kolei początek kwietnia. Na północy kraju przypada on na początek kwietnia i kończy w 3 dekadzie tego miesiąca. Jeśli w bowiem wysiejemy zboża jare zbyt wcześnie, uprawom grozi przemarznięcie. Nie oznacza to jednak, że należy czekać do ostatniej chwili.

O sianiu jarych można myśleć już spokojnie w połowie marca.

Ryszard Karaś z ZODR w Barzkowicach

– Wcześniejszy wysiew daje większe gwarancje, że roślina nabierze tak potrzebnej w następnych miesiącach wilgoci i lepiej rozwinięte wejdą w okres wiosennych niedoborów. Zbyt późno wysiane rośliny mogą być skazane na wypadnięcia – tłumaczy Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Spóźnienie negatywnie wpływa na krzewienie roślin, a także na redukcję ilości ziaren w kłosie, a co za tym idzie – obniżenie obfitości plonu. Ryszard Karaś radzi, by na siew decydować się, kiedy temperatura przy ziemi wynosi ok. 6°C, wówczas zboże ma szansę na szybkie skiełkowanie.

– O sianiu jarych można myśleć już spokojnie w połowie marca. Najbardziej byłbym ostrożny w przypadku jęczmienia jarego, gdyż jest on najbardziej podatny na przemarznięcia – kończy specjalista z ZODR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Jan WolcLeszekNowackiDanielos Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Danielos
Gość
Danielos

pogoda wydaje się już robić bardziej wiosenna choć na anomalie zawsze można liczyć. pewnie poczekam jeszcze kilka dni a potem będę myśleć nad dalszymi zabiegami. Na pewno pójdzie axial albo puma na miotłę bo napewno będzie z nią problem. Sami czego użyacie?

LeszekNowacki
Gość
LeszekNowacki

Zazwyczaj Huzar szedł na miotłę I na dwuliścinne ale w zeszłym roku miotle zrobił chyba za deszczyk I potem hulała po całym polu i w tym roku planuję axiala. U kolegi sprawnie „przeczyścił”.

Jan Wolc
Gość
Jan Wolc

Klimat faktycznie się zmienia, ale też trzeba pamiętać ot tym, że sa dwie strony medali, to znaczy ciepło wpływa też na pojawianie się chwastów, zwłaszcza mioty, a co za tym idze też trzeba robić na jesieni albo wczesną wiosna oprysk. Axialem 50 mam zamiast teraz polecieć, żeby kłopotów nie było.