Zboża jare: kiedy wysiewać?

Powoli nadchodzi czas, by siać zboża jare. Przez wiele lat najlepszym terminem do wykonania tych prac była końcówka marca. Zmiany klimatyczne skłaniają jednak do elastyczności .

Dla pszenicy jarej optymalnym, podręcznikowym terminem siewu w Polsce centralnej jest koniec marca, jednakże dopuszczalnym terminem maksymalnym jest z kolei początek kwietnia. Na północy kraju przypada on na początek kwietnia i kończy w 3 dekadzie tego miesiąca. Jeśli w bowiem wysiejemy zboża jare zbyt wcześnie, uprawom grozi przemarznięcie. Nie oznacza to jednak, że należy czekać do ostatniej chwili.

O sianiu jarych można myśleć już spokojnie w połowie marca.

Ryszard Karaś z ZODR w Barzkowicach

– Wcześniejszy wysiew daje większe gwarancje, że roślina nabierze tak potrzebnej w następnych miesiącach wilgoci i lepiej rozwinięte wejdą w okres wiosennych niedoborów. Zbyt późno wysiane rośliny mogą być skazane na wypadnięcia – tłumaczy Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Spóźnienie negatywnie wpływa na krzewienie roślin, a także na redukcję ilości ziaren w kłosie, a co za tym idzie – obniżenie obfitości plonu. Ryszard Karaś radzi, by na siew decydować się, kiedy temperatura przy ziemi wynosi ok. 6°C, wówczas zboże ma szansę na szybkie skiełkowanie.

– O sianiu jarych można myśleć już spokojnie w połowie marca. Najbardziej byłbym ostrożny w przypadku jęczmienia jarego, gdyż jest on najbardziej podatny na przemarznięcia – kończy specjalista z ZODR.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Danielos pisze:

    pogoda wydaje się już robić bardziej wiosenna choć na anomalie zawsze można liczyć. pewnie poczekam jeszcze kilka dni a potem będę myśleć nad dalszymi zabiegami. Na pewno pójdzie axial albo puma na miotłę bo napewno będzie z nią problem. Sami czego użyacie?

  2. Avatar LeszekNowacki pisze:

    Zazwyczaj Huzar szedł na miotłę I na dwuliścinne ale w zeszłym roku miotle zrobił chyba za deszczyk I potem hulała po całym polu i w tym roku planuję axiala. U kolegi sprawnie „przeczyścił”.

  3. Avatar Jan Wolc pisze:

    Klimat faktycznie się zmienia, ale też trzeba pamiętać ot tym, że sa dwie strony medali, to znaczy ciepło wpływa też na pojawianie się chwastów, zwłaszcza mioty, a co za tym idze też trzeba robić na jesieni albo wczesną wiosna oprysk. Axialem 50 mam zamiast teraz polecieć, żeby kłopotów nie było.