W zbożach żeruje łokaś garbatek

Łokaś garbatek to popularny szkodnik zbóż, który na plantacjach żeruje zarówno wiosną, jak i jesienią. Aktualnie jest zagrożeniem dla rozwijających się zbóż. Jego zwalczanie jest o tyle trudne, że nie ma w Polsce żadnego zarejestrowanego preparatu przeznaczonego do zwalczania tego szkodnika.

Łokaś garbatek jest czarnym chrząszczem o charakterystycznej bardzo dużej głowie z mocno rozwiniętym aparatem gębowym. Spłaszczona głowa umożliwia mu szybkie drążenie tuneli w ziemi i przemieszczanie się po plantacji. Chrząszcz podgryza korzenie roślin sprawiając, że stają się one słabe i zaczynają usychać na polach. Szkodnik najchętniej żeruje w oziminach, dlatego warto uważnie obserwować wschodzące plantacje, aby jak najszybciej namierzyć pierwsze objawy żerowania łokasia garbatka.

Aby ograniczyć populację łokasia garbatka należy regularnie niszczyć chwasty jednoliścienne w zbożach.

– Podczas przeglądu pola szkodnika bardzo trudno jest zobaczyć, gdyż wykazuje on aktywność przede wszystkim w nocy – wyjaśnia Ewa Nowacka z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – W dzień przebywa w ziemi, tworząc w niej tunele i niszcząc podziemne części roślin. Objawami żerowania łokasia garbatka są przede wszystkim odcięte od korzeni, przewrócone rośliny. Przy sprzyjających warunkach, gdy nie ma mrozów, szkodniki mogą żerować na polach ozimin nawet w grudniu.

Jesienią łokaś garbatek najczęściej żeruje na polach znajdujących się w pobliżu pastwisk, ściernisk oraz na stanowiskach bardzo mocno zachwaszczonych. Aby ograniczyć populację łokasia garbatka należy regularnie niszczyć chwasty jednoliścienne w zbożach. Dobrym rozwiązaniem jest też uprawa ścierniska od razu po żniwach, dzięki czemu szkodniki tracą sprzyjające warunki do żerowania.

Kiedy należy rozważyć wykonanie zabiegu?

– Próg ekonomicznej szkodliwości w przypadku łokasia garbatka to 4 uszkodzone rośliny na 1 m². Jeżeli łokaś garbatek przekroczy tę granicę, należy wykonać zabieg insektycydami – wyjaśnia ekspert. – Jest z tym o tyle problem, że nie ma dziś w Polsce żadnego zarejestrowanego środka przeznaczonego do zwalczania tego szkodnika. W zwalczaniu łokasia można natomiast stosować niektóre preparaty na mszyce czy ploniarkę zbożówkę, które znacznie ograniczają populację szkodnika na plantacji.

Przeczytaj również:

  1. Zwalczanie mszyc brzoskwiniowych: nic nie można zrobić!
  2. Mszyce na polach: zwalczać póki pogoda sprzyja!
  3. Prawdziwa plaga! Mszyce są wszędzie! Gdzie?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *