Uwaga na chwasty dwuliścienne w zbożach jarych!

Download PDF

Nie wszędzie pogoda dopisuje i nie wszędzie można przeprowadzić stosowne zabiegi. Jak skutecznie bronić uprawy zbóż jarych przed chwastami?

Wiele chwastów jest wspólnych dla upraw ozimych i jarych – mówi Katarzyna Bryk, specjalista ds. zbóż i oleistych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. – Te chwasty to np. przytulia czepna, jasnoty, przetaczniki, mak polny, chwasty rumianowate, gwiazdnica pospolita, tobołki polne czy tasznik pospolity. W zbożach jarych wschodzą też wiosną chwasty jare: komosa biała, gorczyca polna, rdesty, a z jednoliściennych owies głuchy.

chwasty w zbożach jarych

Owies głuchy. (Foto: AgroFoto.pl, czopek1313)

W woj. łódzkim ponownie chłodna lub ciepła, ale deszczowa pogoda nie sprzyja stosowaniu zabiegów chemicznych.

Większość środków ochrony roślin działa dopiero od 10°C dodaje pani Katarzyna. Przelotne deszcze również są przeszkodą w wykonaniu zabiegów herbicydowych. Nie wolno bowiem opryskiwać roślin tuż przed jak i tuż po deszczu.

Gdy jednak pogoda wreszcie nadarzy się właściwa, warto wiedzieć, jak skutecznie bronić zboże przed chwastami.

Regulacja zachwaszczenia w zbożach jarych jest znacznie łatwiejsza niż w oziminach dodaje Katarzyna Bryk. Przy wyborze środka chwastobójczego należy przede wszystkim kierować się składem botanicznym chwastów i stanem zachwaszczenia uprawy. Najważniejsze, aby zniszczyć chwasty o wysokiej szkodliwości dla zbóż, np. owies głuchy, który już w ilości 5 szt. na 1 m2 może powodować straty w plonach.

chwasty w zbożach jarych

Mak polny w zbożach. (Foto: AgroFoto.pl, andre6610)

W przypadku zbóż jarych brak jest środków ochrony roślin stosowanych przedwschodowo, dlatego często wykonuje się zabieg nalistny.

Możemy rozpoznać chwasty w uprawach i na tej podstawie dokonujemy wyboru odpowiedniego środka chwastobójczego – radzi specjalista. Zabiegi chemiczne w zbożach jarych można już rozpocząć w fazie 23 liści zboża jarego, zaś ostatnie zabiegi przeprowadza się nawet w fazie liścia flagowego. Co bardzo ważne, zabiegów tych nie można robić później, ze względu na możliwość przypalenia kłoska, a co za tym idzie ograniczenia plonu.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Herbicyd na pszenice
tomekgeo2
Witam,czy axial komplet pak poradzi sobie z fiołkiem bo niby jest w odpornych a chciałbym mieć w miarę czysto na tyle ile to możliwe, bo jeszcze rozważam huzar acitv plus lub lance...
zobacz więcej »
jedrus2020
Witam trochę mi się wydał perz i myśle nad optyskaniem Attribitem w ilosci 10 g/ha czy moge z czyms go mieszac żeby wzmocnić działanie dla dwuliściennych?
zobacz więcej »
asharot
Będzie mokry rok to Axial ani Huzar nie pomoże na miotłę. Jedynie zabieg jesienią i wiosną  poprawić. 
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
EqusJakubKamillo Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamillo
Gość
Kamillo

„Regulacja zachwaszczenia w zbożach jarych jest znacznie łatwiejsza niż w oziminach”. Wiadoma sprawa szczególnie jeśli jesienią nie udało się zrobić oprysku. wtedy może być wiosną małe oblężenie na polu. 😉 ja w swojej pszenicy ozimej już zrobiłem szybki oprysk axialem na miotłę która się pojawiła i za niedługo pewnie ruszę linturem na dwuliścienne by mieć z nimi problem z głowy.

Jakub
Gość
Jakub

u mnie w poprzednim roku miejscami pojawił się problem z owsem głuchym z którym dobrze rozprawił się Axial 50 i w tym roku też pójdzie i na ozime i jare. Na dwuliścienne albo Lintur albo Biatlon

Equs
Gość
Equs

Czy axial jest tak samo skuteczny realnie przy +20 stopniach, jak i teraz, jak w nocy jest +5 ? Rozmawiałem przy zakupie ze specjalistą to właśnie tak zapewniał.