Mszyce na polach: zwalczać póki pogoda sprzyja!

Pomimo wydawałoby się niekorzystnej pogody mszyce nadal żerują na uprawach w południowej części Polski. Specjaliści przekonują,że warto je zwalczać własne teraz, póki jest dość ciepło.

Tam, gdzie temperatura sięga 10–12 stopni tanie zoocydy powinny zadziałać, dlatego też warto wykonać zabieg przeciwko mszycom – przekonuje Piotr Kujawa, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Na tym polega integrowana ochrona roślin, że ciągle monitorujemy plantacje i sprawdzamy, co się na nich dzieje i do tego dostosowujemy nasze działania.

Piotr Kujawa, główny specjalista ds. produkcji roślinnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Dla wielu rolników to zjawisko jest zupełnie nowe.

Choć gospodaruję ponad 30 lat, uczę się dopiero jesiennego obserwowania szkodników na polach – powiedział nam Witold Szulc, rolnik z Wielkopolski. Kiedyś takiego problemu nie było – przyroda usypiała często przed początkiem listopada i śnieg leżał na polach do marca. Teraz listopad to środek jesieni, a oziminy potrafią krzewić się nawet jeszcze w grudniu.

Na tym polega integrowana ochrona roślin, że ciągle monitorujemy plantacje i sprawdzamy, co się na nich dzieje i do tego dostosowujemy nasze działania – mówi Piotr Kujawa. – Pamiętajmy jednak, że mszyce jesienią są niezwykle niebezpieczne. Nie dlatego, że intensywnie żerują, ale dlatego, ze przenoszą wirusy, między innymi żółtej karłowatości jęczmienia, które atakują wszystkie gatunki zbóż łącznie z kukurydzą oraz wiele traw. Powoduje zahamowanie wzrostu roślin oraz przebarwienia na liściach.

Być może to mszyce zaszkodziły oziminom w minionym sezonie.

Specjaliści do dziś analizują różne powody tego, że tak wiele ozimin wymarzło w ubiegłym sezonie – dodaje Piotr Kujawa. Rozważana jest także i taka możliwość, że do łatwiejszego przemarznięcia roślin przyczyniła się właśnie żółta karłowatość jęczmienia, a więc mszyce. Korzystajmy z tego, że temperatury są jeszcze takie, w których opryski działają. Jak zobaczymy mszyce – zabieg koniecznie trzeba wykonać.

Przeczytaj też:

  1. Prawdziwa plaga! Mszyce są wszędzie! Gdzie?
  2. Mszyce brzoskwiniowe atakują rzepak!
  3. Rzepak atakuje śmietka kapuściana i mszyce

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *