Zbiory zbóż w Polsce 2021 – według KE będą drugie w historii

Zbiory zbóż w Polsce w 2021 r.  już za nami, KE przedstawiła nową aktualizację danych. Jak podaje, zbiory mają być o 3 proc. niższe od ubiegłorocznego rekordu. Pomimo tego, będą one wciąż wysokie osiągając drugi wynik w historii.

Komisja Europejska przedstawiła zaktualizowaną prognozę przedstawiającą zbiory zbóż w Polsce w 2021 r. Zmiany, które pojawiły się w kolejnych szacunkach dotyczyły zarówno plonów jak i areału. Jak podaje e-WGT, konsekwencją tych zmian był wzrost tegorocznej produkcji. Jak więc przedstawia się najnowsza prognoza zbiorów według KE? Sprawdźmy!

Cena: Pszenica konsumpcyjna

1331.2 zł
0.90%
Zobacz aktualne ceny

Zbiory zbóż w Polsce 2021 niewiele niższe od zeszłorocznego rekordu

Zgodnie z najnowszą prognozą KE, krajowe zbiory zbóż wyniosą w tym roku 34,44 mln ton. Wynik ten będzie więc niższy o 3 proc. względem 2021 r. W prognozach przedstawionych w końcu listopada br. pojawiła się lekka korekta obniżająca wysokość plonów średnich w grupie pozostałe zboża. Oprócz tego, z danych KE wynika że zwiększył się areał zasiewów w grupie pozostałe zboża, co wpłynęło na wyniki plonowania.

Minimalne zmiany doprowadziły więc do symbolicznego wzrostu (+0,1% m/m) prognoz odnoszących się do tegorocznej produkcji. Z informacji przekazanej przez e-WGT wynika, że nasze zbiory oszacowane przez KE zapiszą się na drugim miejscu w historii.

Do ubiegłorocznego rekordu (35,53 mln ton) zabraknie trochę ponad 1 mln ton – informuje e-WGT.

Rynek zbóż: lepsze zbiory kukurydzy

Komisja Europejska przedstawiła jak wygląda aktualny szacunek jeśli chodzi o zbiory zbóż w Polsce w 2021 r. odnosząc się również do zbiorów pszenicy, pszenżyta oraz żyta. W przypadku tych gatunków zbóż prognozowane zbiory mają być o około 0,5 mln ton niższe, niż w 2020 r.

Jak informuje e-WGT lepiej natomiast zapowiadają się prognozy zbiorów kukurydzy. Zostało to częściowo zrekompensowane przez wzrost produkcji kukurydzy (ok. 0,5 mln ton do rekordowych 7,32 mln ton).

Niemniej jednak e-WGT przypomina, że dane dotyczące zbiorów zbóż w 2020 r. skorygowano o 2,57 mln ton w górę. Odbyło się to po wcześniejszej korekcie produkcji (przede wszystkim kukurydzy) przeprowadzonej przez GUS.

Więcej informacji o produkcji zbóż w Polsce zarówno w 2021 r., jak i w poprzednich lata przedstawia poniższa tabela:

Aktualności rolnicze- Zbiory zbóż w Polsce 2021

Czytaj również: Sektor pszczelarski. Rok 2021 to kolejny dramatyczny sezon

Źródło: Komisja Europejska; e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *