LIR: lepsza ziemia w dzierżawę niż na sprzedaż!

Jak już wspominaliśmy ANR, w 2016 r. Agencja Nieruchomości Rolnych stawia na dzierżawę, a nie sprzedaż ziemi. Co myśli o tym prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, pan Stanisław Myśliwiec?

– Do tej pory zdarzało się, że rolnik dostawał pismo z propozycją „nie do odrzucenia” dotyczącą wykupu dzierżawionej ziemi, bo jak nie, to grunt będzie wystawiony na przetarg – mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. – To, że Agencja Nieruchomości Rolnych stawia na dzierżawę, a nie wykup ziemi to dla wielu rolników bardzo wygodna zmiana.

Myślę, że większość rolników dzierżawiących grunty od ANR na terenie woj. lubuskiego będzie z takiego rozwiązania zadowolona.

Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej

Zgodnie z zarządzeniem prezesa ANR podstawową formą zagospodarowania gruntów rolnych dla osób zamierzających powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne będą przetargi ograniczone na dzierżawę, a okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat.

– Myślę, że większość rolników dzierżawiących grunty od ANR na terenie woj. lubuskiego będzie z takiego rozwiązania zadowolona – mówi prezes Myśliwiec. – Często rolnicy nie chcą wykupywać gruntów, które dzierżawią, często też nie mają nawet takiej możliwości finansowej. Kilka lat temu była u nas głośna sprawa rolnika, który był właścicielem 30 ha gruntów, a dzierżawił od ANR-u prawie 300 ha. On także dostał propozycję wykupu, ale nikt się nie zastanowił, jak właściciela 30 ha ma być stać na zakup 300 ha. Druga grupa dzierżawców niechętnych wykupieniu ziemi to osoby, którym kilka lat brakuje do emerytury. Dlatego wiem, że zarządzenie prezesa ANR spotkało się u nas z dobrym przyjęciem. Nie blokuje możliwości zakupu, ale na szczęście do takiego zakupu nie zmusza.

To, że Agencja Nieruchomości Rolnych stawia na dzierżawę, a nie wykup ziemi to dla wielu rolników bardzo wygodna zmiana.

Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej

Dlatego zarząd Lubuskiej Izby Rolniczej przedstawił już rolnikom nowe zasady dzierżawy ziemi. Wynika z nich m.in., że nieruchomości rolne o powierzchni od 0,01 do 5 ha będą wydzierżawiane w drodze przetargu nieograniczonego, a na wniosek rolników pozytywnie zaopiniowany przez Lubuską Izbę Rolniczą będą wydzierżawiane w trybie przetargu ograniczonego. Jeżeli przetarg ograniczony okaże się nieskuteczny, kolejne przetargi na daną nieruchomość będą organizowane jako przetargi nieograniczone.

– Na zachodzie Europy od wielu lat istnieje możliwość wielopokoleniowej dzierżawy ziemi – mówi Stanisław Myśliwiec. – Także i u nas byłoby to bardzo korzystne rozwiązanie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *