Zmiany dla rolników 2022 ogłoszone przez rząd uratują rolnictwo?

W 2022 r. szykują się kolejne zmiany dla rolników. Pierwsze z nich, czyli obniżka VAT na nawozy, paliwo i energię zacznie obowiązywać już od lutego br. Kolejne natomiast, czyli emerytury rolnicze po nowemu pojawią się w dalszych miesiącach. Do obu kwestii odniósł się Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Wsi i Rolnictwa. Czy te działania poprawią sytuację w polskim rolnictwie?

Z początkiem 2022 r. rząd ogłosił kolejne zmiany dla rolników. Wprowadzono m.in. zerowy VAT na nawozy i obniżkę podatku VAT na paliwo, czy energię. Według J.K. Ardanowskiego te działania nie spowodują jednak znacznej obniżki cen nawozów. Jego zdaniem wsparciem dla rolników mogą być za to dopłaty do nawozów, które Komisja Europejska powinna niezwłocznie uruchomić. Kolejną długo wyczekiwaną zmianą przez rolników jest modyfikacja przepisów dotyczących przejścia na emeryturę rolniczą.

Zmiany dla rolników 2022. Zerowy VAT nie obniży cen nawozów?

J.K. Ardanowski, były minister rolnictwa w wywiadzie dla Radia Maryja po pierwsze podkreślił, że w dobie podwyżek i kryzysu należy szukać działań mogących uratować polskie rolnictwo. Według szefa Rady ds. Rolnictwa i Wsi wprowadzenie przez rząd m.in. zerowego podatku VAT na nawozy nie spowoduje, że ceny nawozów znacznie spadną do poziomu sprzed kryzysu.

Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że na obniżce podatku VAT na nawozy skorzystają przede wszystkim rolnicy ryczałtowi:

Dobrze, że są redukcje m.in. podatku VAT, ale one – tu chcę wyraźnie powiedzieć – nie rozwiązują wszystkich problemów w rolnictwie. W przypadku VAT-u na nawozy to jest działanie, które popieram, ale ono będzie korzystne przede wszystkim dla tzw. ryczałtowców, czyli takich rolników, którzy nie rozliczają się z Urzędem Skarbowym – mają doliczany tzw. podatek należny, kiedy sprzedają swoje produkty.

Dopłaty do nawozów 2022 dla konkretnych gospodarstw

Zmiany dla rolników w 2022 r., które mogą pomóc w związku z wysokimi cenami nawozów to uruchomienie dopłat do nawozów, o co zabiegał na początku stycznia premier Mateusz Morawiecki.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że bez tego typu wsparcia rolnicy sobie nie poradzą. Wyjaśnił ponadto na jakich zasadach należy przyznać to wsparcie finansowe:

Tu trzeba wprowadzić zasadę do jakiejś wysokości na gospodarstwo czy na hektar, ale na podstawie faktur zakupu, bo inaczej byłoby to bardzo krzywdzące. Są uprawy niewymagające zbyt dużo nawozów, uprawy dość ekstensywne (żyto do takich należy, użytki zielone w niektórych sytuacjach), ale są również uprawy, które wymagają dużego nawożenia, jak rzepak, buraki, zboża w intensywnej uprawie.

Zmiany dla rolników 2022 – emerytury rolnicze po nowemu

Kolejną, ważną zmianą dla rolników to zapowiadane modyfikacje dotyczące przejścia na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Były minister rolnictwa zaznaczył, że ten zapis jest szczególnie krzywdzący dla rolników od wielu lat, dlatego najwyższy czas go zmienić:

To musi się zmienić, to będzie wreszcie jakiś element sprawiedliwości dziejowej. Przypomnę, że obowiązek zaprzestania produkcji rolniczej funkcjonuje już parędziesiąt lat, kiedy w ogóle rolnicy nabyli prawo do emerytury jako ostatnia – przez długie lata szykanowana – grupa społeczna.

Czytaj również: Pomoc dla zadłużonych gospodarstw zostanie zwiększona? Sprawdź!

Źródło: Radio Maryja.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 17

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Robert pisze:

    Mydlenie oczu…i tak nas sprzedadzą i tak…bo my sami nie zdążymy bo nas zlicytują…działają tak szybko że w ciągu roku będziemy bankrutami