Żniwa 2016: czekanie na lepszą pogodę!

Download PDF

Prognozy są optymistyczne, dlatego tam, gdzie nie trzeba nikt się nie spieszy ze żniwami. Tam, gdzie żniwa się jeszcze nie zaczęły też czekają na lepszą pogodę.

Kilka deszczowych dni spowodowało, że optymizm rolników i doradców rolnych prysł jak mydlana bańka.

W końcu ubiegłego tygodnia u nas była nawałnica – mówi Łukasz Sznycer, doradca rolniczy z pow.leszczyńskiego Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Wszyscy obawialiśmy się, że deszcz bardzo mocno położy zboża.

I choć w południowej części Wielkopolski żniwa rozpoczęły się tydzień temu, to ostatnie dni dla żniw są stracone.

Wszyscy czekamy na lepszą pogodę – mówi pan Łukasz. – Prognozy są optymistyczne, więc mamy nadzieję, że po deszczach zboża przeschną i będzie można wrócić do żniw.

żniwa 2016

W wielu regionach Polski jeszcze nikt nie myśli o żniwach. (fot. Patryk Trzak).

Są już pierwsze szacunkowe dane a temat tego, jak sypią zboża w pow.leszczyńskim. Średni plon jęczmienia ozimego szacowany jest na prawie 6 t/ha.

Na naszym terenie rolnicy zaczęli już kosić rzepak – dodaje Łukasz Sznycer. – Średnie plony to ok. 2,5 t/ha. Ale to dopiero początek rzepakowych żniw.

Kilku rolników rozpoczęło też koszenie żyta. Szacunkowe plony w tej chwili to ok. 3 t/ha.

Tymczasem na drugim krańcu Polski, w woj. podlaskim, jeszcze o żniwach nikt nie myśli.

Ale też czekamy na poprawę pogody – powiedziała nam Maria Siemieniako, doradca rolniczy z Białegostoku w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. – Jeśli się poprawi, to może za tydzień rozpoczną się rzepakowe żniwa. Jest też szansa na koszenie jęczmienia ozimego.

W woj. podlaskim także były kłopoty z zimowymi wymarznięciami rzepaku i jęczmienia ozimego. Gdy rozpoczną się żniwa wrócimy tu, by zapytać o to, jak sypie tegoroczne zboże.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o