Kto zrywa jabłka? Najczęściej emeryci albo…

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Z wielu sadów w całej Polsce płyną do nas informacje o tym, że… brakuje rąk do pracy. Kto więc najczęściej zrywa jabłka?

Jest ogromny problem z pracownikami – przyznaje Grzegorz Wojciechowski, właściciel gospodarstwa sadowniczego w woj. łódzkim. Nie ma chętnych osób do takiej pracy sezonowej. Gdyby nie przyjezdni z Ukrainy, wiele jabłek pozostałoby na drzewach.

Ale z zatrudnieniem osób z Ukrainy wcale nie jest łatwo. Nie dość, że pracodawca musi spełnić wiele przepisów formalnych, to jeszcze… nikt pracownika na siłę nie zatrzyma. Jeśli sąsiad zaproponuje kilka złotych więcej, pracownik ma prawo pójść pracować do niego.

Brakuje chętnych osób do pracy. Najczęściej chcą sobie dorobić… emeryci i renciści.

Rafał Bak, właściciel gospodarstwa sadowniczego z Wielkopolski

Nikt pracownika na siłę nie przywiąże – mówi pan Grzegorz. – A po drugie: łatwiej byłoby, gdyby była możliwość zgłoszenia zatrudnienia kilku osób z Ukrainy przy nawet codziennym podawaniu ich nazwisk, bo czasem ktoś nie przyjdzie, ktoś wybierze konkurencję, ktoś się rozmyśli… I wtedy są tony papierów do wypełnienia.

Na brak rąk do pracy narzekają także w woj. podkarpackim.

Pierwszy raz jest taka sytuacja – powiedział nam prezes jednaj z grup producentów owoców. – Zawsze były osoby chętne do pracy – w tym roku brakuje rąk do pracy.

Dlaczego? Choć nikt tego nie chce powiedzieć głośno, wszyscy podejrzewają, że jest to wpływ akcji Rodzina 500+. Wielu osobom nie opłaca się iść do rwania jabłek, bo wystarcza im pieniędzy na życie i bez tego.

My też mamy problem – mówi Rafał Bak, właściciel gospodarstwa sadowniczego z Wielkopolski. – Brakuje chętnych osób do pracy. Najczęściej chcą sobie dorobić… emeryci i renciści. Młodzi ludzie, nawet bezrobotni nie są zainteresowani pracą fizyczną. Szkoda!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *