Zwalczanie ASF – będzie pomoc

Nadal nie ma skutecznej walki z ASF. Wirus rozprzestrzenia się w kraju. Hodowcy z niepokojem patrzą w swoją przyszłość. Nowy minister rolnictwa zapowiada pomoc dla rolników w całym kraju, którzy prawidłowo stosują bioasekurację. Apeluje do hodowców o jej stosowanie. Czy w końcu w kraju powstanie skuteczny program na zwalczanie ASF?  

Hodowcy trzody chlewnej narzekają na konieczność bioasekuracji i działanie inspekcji weterynaryjnych. Mówią o zwiększonych kosztach w gospodarstwie z powodu konieczności stosowania bioasekuracji i karach z powodu nie przestrzegania jej stosowania. Dodają z niepokojem, że ASF zrujnuje ich gospodarstwa. Oczekują od rządu skutecznych działań.

Jeśli ktoś w swoim gospodarstwie nie chce stosować bioasekuracji to szkodzi nie tylko sobie, ale także wszystkim rolnikom.   J. K. Ardanowski minister rolnictwa

Nowy minister rolnictwa zapowiada, że będzie pomoc dla rolników w całym kraju. Dodaje jednak, że tylko dla tych, którzy przestrzegają zasad bioasekuracji i ponoszą z tego powodu uzasadnione koszty.

Będziemy chcieli, i to jest już w przygotowywaniu, wprowadzić rozwiązania, żeby była możliwość wsparcia hodowców trzody chlewnej w ramach bioasekuracji. Pomoc trafi tam, gdzie są ponoszone przez rolników rzeczywiste koszty materialne w związku z bioasekuracją. Pomoc ma dotyczyć hodowców w całej Polsce – zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 Ukierunkowana pomoc na zwalczanie ASF

Nie widzę powodu, żeby płacić hodowcom za mycie bytów czy  pranie drelichów. Pomożemy tam, gdzie są ponoszone koszty związane z zakupem: mat, budowy ewentualnego dodatkowego ogrodzenia, czy środków dezynfekcyjnych. Refundacja będzie taka, jaka jest w tej chwili w strefach ze strony agencji. Będziemy chcieli to zastosować w całej Polsce, żeby finansowo pomóc hodowców trzody chlewnej – mówi nowy szef resortu rolnictwa.

ASF to nie tylko problem rządu

Minister Ardanowski podkreśla, że problem ASF to nie jest tylko problem rządu polskiego i kolejnych ministrów rolnictwa. To jest problem całego rolnictwa. I rolnicy muszą to zrozumieć.

–  Jeśli ktoś w swoim gospodarstwie, przez niefrasobliwość, czy wręcz głupotę, lub z innych powodów, nie chce stosować bioasekuracji to szkodzi nie tylko sobie, ale także wszystkim rolnikom –  mówi minister Ardanowski. Nowy szef resortu rolnictwa apeluje do rolników o stosowanie bioasekuracji.

zwlaczanie ASF

fot. Ewa Ploplis

Konieczne jest stosowanie bioasekuracji – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Jednak drobni rolnicy narzekają na zwiększone koszty i mówią, że nie mają środków na pokrycie dodatkowych wydatków. Wielu z nich, od dawna, wysyła wręcz rozpaczliwe listy do OPZZ RIOR, opisując swoją sytuację. Są to rolnicy z dziada pradziada, prowadzący niewielkie hodowle. Obawiają się, że ASF zniszczy rodzimą produkcję i pozostawi na rynku tylko wielkich hodowców.

Wszyscy muszą zaangażować się w bioasekurację. Środki są na to potrzebne. Rząd jest do tego przygotowany. Potrzebna jest także wielka aktywność myśliwych – mówi minister Ardanowski.

Czy będzie pomysł na zwalczanie ASF?

Jak dotąd nie udało się rozwiązać problemu jak skutecznie zwalczyć ASF w kraju. Pomysł budowy płotu na granicy budzi liczne kontrowersje. Hodowcy chcą, żeby środki z budowy płotu przeznaczyć na bezpośrednią dla nich pomoc. Myśliwi nie kwapią się do odstrzału dzików. Czas działa na niekorzyść polskich hodowców świń.

 

 

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Święto pracy – historia warta przypomnienia

Napisana napisana przez robotników walczących o godne warunki pracy.

1 maja 2019

W takie upały łatwo o pożar ciągnika rolniczego

W czasie upałów szczególnie zadbajmy o maszyny rolnicze.

26 czerwca 2019

Dotacje dla rolników pod lupą CBA [AKTUALNOŚCI]

Pokusa otrzymania więcej niż nam się należy może nas zaprowadzić za kratki!

13 czerwca 2019