Zwalczanie ASF – będzie pomoc

Download PDF

Nadal nie ma skutecznej walki z ASF. Wirus rozprzestrzenia się w kraju. Hodowcy z niepokojem patrzą w swoją przyszłość. Nowy minister rolnictwa zapowiada pomoc dla rolników w całym kraju, którzy prawidłowo stosują bioasekurację. Apeluje do hodowców o jej stosowanie. Czy w końcu w kraju powstanie skuteczny program na zwalczanie ASF?  

Hodowcy trzody chlewnej narzekają na konieczność bioasekuracji i działanie inspekcji weterynaryjnych. Mówią o zwiększonych kosztach w gospodarstwie z powodu konieczności stosowania bioasekuracji i karach z powodu nie przestrzegania jej stosowania. Dodają z niepokojem, że ASF zrujnuje ich gospodarstwa. Oczekują od rządu skutecznych działań.

Jeśli ktoś w swoim gospodarstwie nie chce stosować bioasekuracji to szkodzi nie tylko sobie, ale także wszystkim rolnikom.   J. K. Ardanowski minister rolnictwa

Nowy minister rolnictwa zapowiada, że będzie pomoc dla rolników w całym kraju. Dodaje jednak, że tylko dla tych, którzy przestrzegają zasad bioasekuracji i ponoszą z tego powodu uzasadnione koszty.

Będziemy chcieli, i to jest już w przygotowywaniu, wprowadzić rozwiązania, żeby była możliwość wsparcia hodowców trzody chlewnej w ramach bioasekuracji. Pomoc trafi tam, gdzie są ponoszone przez rolników rzeczywiste koszty materialne w związku z bioasekuracją. Pomoc ma dotyczyć hodowców w całej Polsce – zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 Ukierunkowana pomoc na zwalczanie ASF

Nie widzę powodu, żeby płacić hodowcom za mycie bytów czy  pranie drelichów. Pomożemy tam, gdzie są ponoszone koszty związane z zakupem: mat, budowy ewentualnego dodatkowego ogrodzenia, czy środków dezynfekcyjnych. Refundacja będzie taka, jaka jest w tej chwili w strefach ze strony agencji. Będziemy chcieli to zastosować w całej Polsce, żeby finansowo pomóc hodowców trzody chlewnej – mówi nowy szef resortu rolnictwa.

ASF to nie tylko problem rządu

Minister Ardanowski podkreśla, że problem ASF to nie jest tylko problem rządu polskiego i kolejnych ministrów rolnictwa. To jest problem całego rolnictwa. I rolnicy muszą to zrozumieć.

–  Jeśli ktoś w swoim gospodarstwie, przez niefrasobliwość, czy wręcz głupotę, lub z innych powodów, nie chce stosować bioasekuracji to szkodzi nie tylko sobie, ale także wszystkim rolnikom –  mówi minister Ardanowski. Nowy szef resortu rolnictwa apeluje do rolników o stosowanie bioasekuracji.

zwlaczanie ASF

Konieczne jest stosowanie bioasekuracji – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi

fot. Ewa Ploplis

Jednak drobni rolnicy narzekają na zwiększone koszty i mówią, że nie mają środków na pokrycie dodatkowych wydatków. Wielu z nich, od dawna, wysyła wręcz rozpaczliwe listy do OPZZ RIOR, opisując swoją sytuację. Są to rolnicy z dziada pradziada, prowadzący niewielkie hodowle. Obawiają się, że ASF zniszczy rodzimą produkcję i pozostawi na rynku tylko wielkich hodowców.

Wszyscy muszą zaangażować się w bioasekurację. Środki są na to potrzebne. Rząd jest do tego przygotowany. Potrzebna jest także wielka aktywność myśliwych – mówi minister Ardanowski.

Czy będzie pomysł na zwalczanie ASF?

Jak dotąd nie udało się rozwiązać problemu jak skutecznie zwalczyć ASF w kraju. Pomysł budowy płotu na granicy budzi liczne kontrowersje. Hodowcy chcą, żeby środki z budowy płotu przeznaczyć na bezpośrednią dla nich pomoc. Myśliwi nie kwapią się do odstrzału dzików. Czas działa na niekorzyść polskich hodowców świń.

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o